Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. máj 2016

Nezamestnanosť

Rakúsko, Dánsko či Belgicko majú v skutočnosti oveľa vyššiu nezamestnanosť, než vykazujú oficiálne údaje, a najsilnejšie nemecké odbory vyrokovali pozoruhodné zvýšenie platov pre milióny svojich členov – to sú dve ekonomické správy, ktoré ma cez víkend najviac zaujali.

 

Najskôr k Rakúsku: denník Der Standard píše, že hoci má alpská krajina podľa európskej metodiky výrazne podpriemernú mieru nezamestnanosti (v Rakúsku tvorí podľa údajov EÚ 5,8 percenta v porovnaní s 8,8, čo je priemer EÚ), v skutočnosti je v Rakúsku oveľa viac ľudí, ktorí by prácu chceli, ale ju nemajú. Denník vypočítava skupiny, ktoré štatistiky nezachytávajú (napríklad masy ľudí, ktorých systém odprevadil do predčasného dôchodku). Podľa think tanku Agenda Austria je tak skutočná miera nezamestnanosti v Rakúsku nie 5,8, ale 10,7 percenta. Nemecké médiá ešte pred desiatimi rokmi opisovali Rakúsko ako „lepšie Nemecko“. Ale to už neplatí, Rakúšania majú slabý ekonomický rast a ako jedna z mála európskych krajín aj rastúcu nezamestnanosť.

 

A teraz správa z Nemecka: Najsilnejšie odborárske združenie IG Metall (niečo ako naše OZ KOVO) vyrokovalo pre svojich 3,8 miliónov zamestnancov takmer päťpercentné zvýšenie platov, čo vzhľadom na prakticky neexistujúcu infláciu znamená pre pracovníkov v priemysle nemalé prilepšenie. Nemeckí odborári tým ohlasujú koniec doterajšej zdržanlivej mzdovej politiky. Napokon, Nemecku sa v posledných 20 rokoch darilo tak dobre aj z dôvodu, že odborári kládli relatívne skromné požiadavky, čo nemeckej ekonomike pridávalo na celosvetovej konkurencieschopnosti. Napríklad kým v rokoch 1995 až 2014 narástli zisky firiem o 67 percent, hrubé mzdy sa zvýšili len o 48 percent. Odbory chcú zrejme tento pomer opäť trochu narovnať.

Odporúčame