Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
14. marec 2016

Merkelova porazka

Merkelova porazka

Troje krajinských volieb v Nemecku dopadli pre Merkelovej CDU ešte horšie, než sa čakalo. V najväčšom Bádensku-Württembersku, ktoré je spolu s Bavorskom baštou nemeckého katolicizmu a kde boli kresťanskí demokrati zvyknutí na „ficovské“ výsledky, zvíťazili Zelení na čele s Winfriedom Kretschmannom. CDU sa tu s 27 percentami dotkla svojho historického dna. V Sasku-Anhaltsku a Porýní-Falcku stratila CDU tiež, ale nie katastrofálne.

 

Najväčším šokom je úspech protiutečeneckej AfD, ktorá získala ešte podstatne viac, než predpokladali prieskumy verejnej mienky. Vo východonemeckom Sasku-Anhaltsku dostala na prvý pokus rekordných 24 percent, získala takmer toľko, čo sociálni demokrati a postkomunistická Linkspartei dohromady. Dvojciferné výsledky získala AfD aj vo zvyšných dvoch západonemeckých krajinách, takže napriek miestami úplne prepálenej radikálnej rétorike sa jej darilo nadmieru dobre.

 

Pre Merkelovú zmierňujú volebné fiasko dva fakty: jednak hlavným víťazom volieb je „zelený“ Kretschmann, ktorý je najväčším zástancom Merkelovej utečeneckej politiky. A tiež to, že voľby dopadli ešte horšie pre spoluvládnucich sociálnych demokratov. Nemecká kancelárka ostáva nenahraditeľnou aj po tejto nedeli, čelí však väčším rizikám, než si bola predtým ochotná pripustiť.

Odporúčame