Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
14. marec 2016

Pollackova kniha

Pollackova kniha

Je to môj najväčší zážitok z posledných dní, knižný, aby som bol presný. Kniha rakúskeho autora Martina Pollacka Americký cisár je o vysťahovalectve z východného Uhorska a Rakúšanmi spravovanej Haliče v poslednej tretine 19. storočia, je teda o Slovákoch, Rusínoch, Židoch, Poliakoch, Ukrajincoch a, samozrejme, Nemcoch. Pre jedných je snívaním o Amerike, pre iných o tom, ako sa dá zbohatnúť na chudobe. Aj tej najväčšej chudobe. A je to skvele napísaná kniha.

 

Čitateľ zažije nielen dnes už nepredstaviteľnú biedu našich predkov, ale aj neuveriteľné okrádanie, zneužívanie, pochopí, ako fungovali dobové mafie, ako spolupracovali so štátom, ako pôsobili anjeličkárky, ako súdy, vzťahy so Židmi, Nemcami... o našom dnešnom svete si môžete myslieť hocičo, ale ten pokrok za necelých 150 rokov musí prekvapiť každého.

 

Pri tejto knihe som si ale uvedomil ešte niečo iné: Je čas zmeniť koncepciu povinného čítania na našich školách. Klasiku, samozrejme, čítať treba, ale niektoré knihy, ktoré rámcujú naše dejiny v strednej Európe, treba doplniť. Najmä z 20. storočia, ale nielen. Pollackova kniha je dokonalý prípad toho, čo by mal každý gymnazista čítať.  Nielen preto, aby chápal naše dejiny. Ale aby rozumel dilemám svojich predkov a azda aj sebe.

 

Ak si chcete prečítať úryvok, nájdete ho na stránke vydavateľstva Větrné mlýny.

 

Odporúčame