Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
11. marec 2016

NR podporili TC

NR podporili TC

Editori popredného amerického konzervatívneho média National Review dnes v prezidentských voľbách podporili Teda Cruza. Vyzdvihli jeho vášeň pre ochranu ústavy, náboženskej slobody, ochranu života od počatia, manželstva, slobodného trhu či dôraz v zahraničnej politike. Napísali, že „konzervativizmus by nemal byť iba bojovný, ale špeciálne v našej politickej kultúre by sa nemal báť byť kontroverzný. Príliš veľa republikánov sa stiahlo pred takýmto dôsledkom nášho presvedčenia. Cruz nie.“ Nepovažujú ho za dokonalého politika, ale ako „talentovaný a angažovaný“ konzervatívec je podľa nich najlepšou šancou oproti Donaldovi Trumpovi.

Editoriál prichádza pred dôležitými primárkami, ktoré sa budú konať v blízkych dňoch – dve v sobotu a šesť v utorok, okrem iného na Floride, v Ohiu či Illinois. Stav získaných delegátov je 459 (Trump), 360 (Cruz), 152 (Rubio) a 54 (Kasich). Ben Carson už z primárok odstúpil a dnes podporil Trumpa. Kasicha pred primárkami v jeho domovskom Ohiu podporil bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. Manažérka v Hewlett-Packard Carly Fiorina, ktorá kandidovala ešte na začiatku týchto primárok, tento týždeň podporila Cruza.

Podpora National Review je trochu prekvapivá, hlavne keď establišment doteraz prefereroval Marca Rubia, pričom primárky na jeho domovskej Floride ešte len budú. Vyzerá to tak, že časť establišmentu sa zoči-voči Trumpovým úspechom už preklopila k nádejnejšiemu Cruzovi. Hoci s nechuťou, keďže Cruz je jeho dlhoročným kritikom.

Odporúčame