Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. marec 2016

usa primary debate

usa primary debate

Hodnotenia štvrtkovej debaty republikánskych prezidentských kandidátov sa rôznia, podľa viacerých ju vyhral Ted Cruz. Jonathan V. Last vo Weekly Standard jeho víťazstvo zhrnul do troch bodov: zdôrazňoval, že Trump je podvodník, ktorému sa nedá veriť; že žiadnym zmysluplným spôsobom nepatrí medzi republikánov ani konzervatívcov; a hoci kritizuje washingtonskú korupciu, on sám k nej 40 rokov patril svojou podporou pre demokratov od Jimmyho Cartera cez Johna Kerryho po Hillary Clintonovú. Podľa Daniela Larisona však poukazovanie na Trumpovu liberálnu minulosť Cruzovi nemusí stačiť, lebo ideologické výhrady doteraz nemali veľký vplyv.


V USA medzitým rastie počet prominentných republikánov, hlavne medzi neokonzervatívcami, ktorí verejne hovoria, že ak aj Trump získa republikánsku nomináciu, v novembrových voľbách ho nebudú voliť za žiadnych okolností. Tak sa vyjadrili napr. neokonzervatívci Bill Kristol z Weekly Standard či spolupracovník viacerých republikánskych prezidentov Peter WehnerRobert Kagan pred týždňom rovno vyjadril podporu Hillary Clintonovej. Spor zhŕňa magazín Politico v texte Republikánski jastrabi vyhlásili Trumpovi vojnu


Neokonzervatívcov naopak tvrdo kritizuje ekonóm a americký Žid David Goldman. V pondelok napísal, že ich doktrína spočívajúca v podkopávaní diktátorov rozvrátila Blízky východ a defacto ohrozuje aj štát Izrael, ktorému všetci deklarujú podporu. Neokonzervatívci v mene svojho kultu o šírení demokracie hodili záujmy Izraela za hlavu, tvrdí Goldman. Podporuje Teda Cruza, no keďže Trumpa považuje za viac proizraelského ako Clintonovú a zdieľa roztrpčenie Američanov z republikánskeho establišmentu, v novembri by Trumpa volil.


V sobotu sa budú konať republikánske primárky v štátoch Kansas, Kentucky, Louisiana a Maine. Doterajší stav získaných delegátov je 319 (Trump), 226 (Cruz), 110 (Rubio), 25 (Kasich) a 8 (Carson).

Odporúčame