Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
03. marec 2016

Moskovskaja

Moskovskaja

Mesto Kyjev bude diskutovať o premenovaní ulice Moskovskij prospekt na ulicu Stepana Banderu. Správu prinieslo ukrajinské vydanie Rádia slobodná Európa.

O tom, či sa premenovanie uskutoční, do značnej miery rozhodne primátor Kyjeva Vitalij Kličko. Bude zaujímavé sledovať jeho správanie, keďže na Majdane pred dvomi rokmi vystupoval umierňujúco, používal ruštinu a žiadal rozvášnený dav, aby rešpektoval práva ruskojazyčnej menšiny. Dá sa však očakávať, že sa v tejto diskusii ocitne minimálne pod tlakom.

 

Aktivisti žiadajú, aby bol Moskovskij prospekt premenovaný ako súčasť dekomunizácie verejného priestoru (čo však s Moskvou v názve ulice priamo nesúvisí) a tiež ako prejav odporu voči anexii Krymu. Na Ukrajine už platí zákon, ktorý zakazuje používanie komunistických symbolov a bývalý režim považuje za zločinecký. 

 

Kult Stepana Banderu (na obrázku) je na Ukrajine stále živší, najmä na západe krajiny. Bandera (1909 – 1959) bol ukrajinský nacionalista, väznený aj v koncentračnom tábore Sachsenhausen. Jeho vojaci kvôli nezávislosti Ukrajiny viedli vojnu proti všetkým, keď to bolo výhodné, tak sa spojili aj s nacistami. Ukrajinská povstalecká armáda sa dopustila zločinov proti ľudskosti, osobitne pri vraždení a pogromoch proti Poliakom. Oživovania Banderovho kultu sa preto obávajú najmä Poliaci, ktorí pripomínajú, že najkrvavejšie vojny mali Ukrajinci historicky práve s Poliakmi. 

Odporúčame