Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
17. marec 2023

Migy pre Ukrajinu: známky za umelecký dojem nie sú vysoké, ale je to správne rozhodnutie

Migy pre Ukrajinu: známky za umelecký dojem nie sú vysoké, ale je to správne rozhodnutie

Vláda dnes rozhodla o tom, že Slovensko poskytne stíhačky MiG-29 Ukrajine.

Presne ide o 13 stíhačiek a časť systému protivzdušnej obrany Kub.

Odovzdanie sa udeje na základe medzivládnej zmluvy medzi Slovenskom a Ukrajinou. Podľa premiéra Eduarda Hegera je to v súlade s ústavou, keďže vláda môže rozhodovať o medzinárodných dohodách, ktorých vyrokúvanie na ňu preniesol prezident. 

Najskôr treba otvorene povedať, že za operáciu so stíhačkami pre Ukrajinu si Heger s ministrom obrany Naďom určite nezaslúžia vysoké známky za umelecký dojem.

Toto vážne rozhodnutie z ich strany od začiatku sprevádzal zmätok. Z odovzdania stíhačiek urobili na veľkolepej tlačovke silnú mediálnu tému bez toho, aby mali ujasnené, ako to chce vláda s obmedzeným mandátom urobiť.

Hovorili o tom, že majú právnu analýzu, podľa ktorej to vláda môže urobiť. Zároveň však z ich strany padali aj úvahy o tom, že by sa mohla zmeniť ústava alebo by sa mohol do rozhodovania o tejto veci vtiahnuť parlament. Na takéto kroky však v parlamente nemali dostatočnú väčšinu, a tak sa objavila medzivládna zmluva.

Pripomínalo to banánovú republiku, keď sa politickí aktéri s fanfárami púšťajú do krokov bez toho, aby mali jasno vo svojich ústavných kompetenciách a možnostiach.

Platí aj to, že prílišná medializácia a kompetenčný chaos zo strany premiéra a ministra obrany sú vítanou vodou na mlyn pre Roberta Fica a všetkých odporcov vojenskej pomoci Ukrajine. Sú to zbytočné chyby, ktoré rozbehnutý Smer nebude váhať využiť.

Vo výsledku však ide o dobré rozhodnutie, ktoré je v záujme Slovenska. Z viacerých dôvodov.

Po prvé preto, že Ukrajina bola napadnutá, bojuje o holé prežitie a udržanie svojej štátnosti. Je správne obeti takejto agresii pomôcť, najmä ak ide o nášho suseda. Stíhačky MiG-29, ktoré Ukrajinci dostanú nielen od nás, ale aj od Poľska, nebudú s veľkou pravdepodobnosťou zvádzať vzdušné súboje s ruskými lietadlami, ale významne pomôžu pri ochrane ukrajinských miest pred raketovými útokmi.

Po druhé, odovzdanie týchto stíhačiek nijakým spôsobom neznižuje obranyschopnosť našej krajiny. Naopak, za nepotrebné vojenské vybavenie by sme podľa slov ministra Naďa mali dostať modernú vojenskú techniku v hodnote stoviek miliónov dolárov.

Zároveň platí, že dnes je v záujme Slovenska čo najviac oslabiť Rusko, vojensky ho poraziť na Ukrajine a odradiť od ďalšieho agresívneho konania. Ak to robia Ukrajinci, robia to vo svojom vlastnom záujme, ale je to aj v záujme Slovenska.

Je isté, že časť politickej scény na čele s Robertom Ficom využije odovzdanie stíhačiek na mobilizáciu svojich voličov. Tomu sa však nedá zabrániť. V rámci lavíny lacnej demagógie, ktorá pri tom potečie, sa objavia aj právne otázniky nad týmto krokom.

Keďže existujú, bude úplne v poriadku, ak sa k nim vyjadria ústavní sudcovia. Aspoň budeme mať v budúcnosti viac jasno v tom, čo vláda, ktorá stratila dôveru parlamentu, môže robiť a čo už nie.

Bez ohľadu na to však platí toto: odovzdanie migov brániacej sa Ukrajine je správne rozhodnutie a za odvahu urobiť ho treba vládu oceniť.

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.