Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
30. december 2022

Ekonomické prekvapenie roka 2022: keď Taliansko rastie rýchlejšie ako Čína

Ekonomické prekvapenie roka 2022: keď Taliansko rastie rýchlejšie ako Čína

Kým na Slovensku sme zažili od prelomu tisícročí obdobia dynamického aj pomalého rastu ekonomiky, Taliani už dve desaťročia nepoznajú takmer nič iné než bezútešnú stagnáciu.

Ešte koncom 90. rokov bolo Taliansko z hľadiska HDP na hlavu takmer na úrovni Nemecka a výrazne lepšie než Francúzsko, odvtedy sa zreteľne prepadáva. Len spolu za roky 2010 až 2019 vzrástla talianska ekonomika zhruba o takú hodnotu, o akú vzrastie nemecká ekonomika počas jedného či dvoch rokov. Talianov už roky gniavia vysoký verejný dlh, v dôsledku úsporných politík zanedbaná infraštruktúra a verejné služby, k tomu ešte vysoké regionálne rozdiely medzi severom a juhom, ktoré sa napriek desiatkam miliárd z kohéznych fondov EÚ nijako nestierajú.

Po dvoch desaťročiach temných správ sa však teraz zasvätenejší ekonómovia pozerajú na Taliansko s prekvapeným výrazom. Už fakt, že minulý rok narástlo talianske HDP o 6,7 percenta, prekvapil, ale dal sa vysvetliť ako (nečakane silné) pozviechanie z hrozného covidového roka 2020.

Federico Fubini, renomovaný ekonomický novinár z Corriere della Sera, píše, že hoci mu čitatelia občas vyčítajú, že príliš často sa venuje tomu, čo nefunguje, a on sám priznáva, že je neznesiteľným pesimistom, musí teraz uznať, že ekonomike sa darí lepšie než ktokoľvek predpokladal.

Všetky upravované odhady jej vývoja na tento rok – talianskej vlády, Európskej komisie aj Medzinárodného menového fondu – výrazne podstrelili realitu. Vyzerá to, že za tento rok vzrastie HDP Talianska o 3,7 až 3,8 percenta.

Ako upozorňuje Fubini, je to asi prvýkrát za posledných 40 rokov, čo Taliansko rastie rýchlejšie než Čína, a to napriek vojne na Ukrajine, energetickej kríze a veľkej závislosti od ruského plynu ešte na začiatku roka. Keby nebolo týchto faktorov, tak by podľa Fubiniho toho roku narástlo HDP aj o päť percent – a to po náraste o takmer sedem percent v roku 2021.

Čo sa vlastne deje? Fubini si kladie otázku, či ide len o šťastie, respektíve o neopakovateľný efekt otvárania po období lockdownov, alebo či ide o skutočný rast, ktorý sa opiera o novú vnútornú silu. A teda či po 20 rokoch stagnácie je tu nádej novej éry.

Fubiniho následná analýza sa drží pri zemi, ale za nárastom vidí aj reálnu substanciu. Od konca roka 2019 do konca roka 2022 vzrástol taliansky export o takmer deväť percent, kým francúzsky o 2,5 a nemecký len o 0,5 percenta. Fubini vysvetľuje, že po tom, čo talianske firmy prekonali veľkú recesiu, eurokrízu aj bankovú krízu – v tomto období kríz Taliansko stratilo asi štvrtinu svojej priemyselnej produkcie –, došlo k akejsi darwinovskej selekcii, keď prežili tí najsilnejší a najprispôsobivejší. Takzvaná vyťaženosť výrobných kapacít v talianskom priemysle je oveľa vyššia než pred rokom 2008. 

A ako dodáva Fubini, pri pohľade na niektoré čísla by pukal závisťou aj bývalý nemecký minister financií a finančný jastrab Wolfgang Schäuble: talianske mzdy rástli dlho tak málo, že Taliani získali časť stratenej konkurencieschopnosti. Rovnako je solídny aj kapitál talianskych priemyselných podnikov, ktoré patria momentálne k najmenej zadlženým vo vyspelom svete. Tomu pomohla aj politika vlády počas covidu, ktorá ich odškodnila za celý ušlý obrat a popritom vyplácala zamestnancov.

Výrazne sa zotavil aj bankový sektor: nesplácané úvery podnikov boli ešte pred piatimi rokmi na úrovni 145, dnes tvoria len 20 miliárd eur. Ako zdôrazňuje Fubini, tisíce talianskych producentov sa vďaka týmto zmenám aj technologickým investičným stimulom zaradili medzi tých najsilnejších a najefektívnejších v rámci globálneho trhu. Taliansko profituje aj z faktu, že kým Čína, ktorej trh je veľmi dôležitý pre nemeckých exportérov, je v súčasnosti v kríze, pre výrobky so značkou „made in Italy“ sú zďaleka najdôležitejším trhom, ktorý funguje, USA a talianskym exportérom navyše pomáha aj posilňovanie dolára. 

Federico Fubini však na záver svojej analýzy nabáda na opatrnosť: taliansky ekonomický „miracolino“ (malý zázrak) zrejme z veľkej časti naozaj súvisí s oživením hospodárstva po uvoľnení covidových opatrení. Po druhé, exportné a výrobné firmy sú síce dôležité, ale tvoria príliš malú časť ekonomiky, než aby ju dokázali potiahnuť ako celok. Pred Talianmi je tak stále hromada problémov, „naďalej hrozí stagnácia, ale počas týchto dvoch rokov sme vyvrátili odhady prognostikov a ukázali sme, že ani my nie sme nereformovateľní; dokážeme prekvapiť, keď sme to už sami vôbec nečakali“, uzatvára Fubini. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.