Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. december 2022

Židovský sviatok svetiel: Čo mali spoločné Vianoce a Chanuka tento rok?

Židovský sviatok svetiel: Čo mali spoločné Vianoce a Chanuka tento rok?

Bolo toho viac. V symbolickej rovine.

Nedeľa 18. decembra 2022 bola pre kresťanský svet štvrtou adventnou. Na rovnomennom venci sa vtedy zapaľovala štvrtá, posledná svieca. V ten istý deň, po západe slnka, začal židovský svet sláviť Chanuku, ktorá pripomína znovuzasvätenie Chrámu Makabejcami v čase pred Kristom. Plameň sa zatrepotal na prvom z ôsmich ramien chanukového svietnika.   

V Bratislave sa na tomto príjemnom verejnom akte, ktorý v roku 1993 odštartoval bratislavský rabín Baruch Myers, zúčastnila aj prezidentka republiky pani Zuzana Čaputová. Na Rybné námestie pred pamätník holokaustu prišlo viac ako 300 ľudí. Nezvyčajne veľká účasť bola aj z radov kresťanov. Prišli z rôznych denominácií. 

Na to, že bol vonku mráz a televízie práve vysielali finále majstrovstiev sveta vo futbale, to bol silný rekord. 

Na účasti kresťanov mi obzvlášť záležalo. Lebo dvojnásobnú vraždu príslušníkov LGBTI komunity na Zámockej ulici, len pár sto metrov od tradičného miesta inštalácie nadrozmerného osemramenného svietnika, mal na svedomí vrah motivovaný stále prítomným antisemitizmom. 

Všetci sme v prvom rade ľudia, potom sa vo všeličom líšime. Ale tento rok bolo dôležité dať najavo, že Židia sa v Bratislave, na Slovensku – kdekoľvek – majú cítiť úplne bezpečne. Preto potešilo, že tento rok prišlo viac kresťanov ako zvyčajne. A v osobe hlavy štátu tam prenesene bolo celé Slovensko, bez ohľadu na svetonázor.  

Na tohtoročný Štedrý deň Židia zapaľovali už siedmu sviečku. Takže tým, čo išli tento rok v sobotu na polnočnú omšu, mohli cestu pod nohami osvecovať aj lúče zo siedmich sviec chanukového svietnika. Cieľom tejto vety nie je vyzdvihnúť židovskú tradíciu nad kresťanskou. Ide skôr o poukázanie na vzájomné dopĺňanie sa.  

Chanuka sa volá aj sviatkom svetiel. Každým dňom jeho intenzita graduje. Tento rok pripadla najväčšia dávka svetla z chanukie, zo všetkých ôsmich sviec, na večer a noc medzi prvým a druhým sviatkom vianočným. Vianoce sú tiež plné symboliky svetiel. Príchod Krista zvestovala hviezda na nebi. Ježiš hovorí, že „ten, kto chodí vo tme, nevie, kam ide“. (Ján 12/35) 

Slovensko bude potrebovať veľa svetla na nasledujúci nový rok 2023.

Ilustračné foto: Yaroslav Shuraev/Pexels.com

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.