Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
26. február 2016

Zase Trump

Zase Trump

Ak sa Donald Trump o pár mesiacov stane republikánskym kandidátom na prezidenta, tak sa dnešný deň zapíše ako jeden z jeho dôležitých stupienkov smerom nahor. Trumpa dnes totiž otvorene podporil guvernér New Jersey Chris Christie, ktorý bol ešte donedávna jedným z prezidentských kandidátov republikánov. Christie bol kedysi pokladaný za jedného z favoritov republikánskych primárok, a hoci jeho hviezda neskôr vybledla, pre Trumpa je táto podpora dôležitou psychologickou vzpruhou – Christie patrí k republikánskemu establišmentu, ktorý sa kedysi z Trumpa vysmieval, potom sa ho desil a dnes sa s ním pomaly zmieruje (lebo aj Trump je mu lepší než Ted Cruz).

 

Christieho podpora Trumpovi je súčasne ranou pre Marca Rubia, poslednej nádeje establišmentu. Rubio až dodnes veril, že budúci týždeň počas volebného „super utorka“ môže takmer automaticky rátať aj s hlasmi sympatizantov vyradeného Christieho.

 

Prečo však Christie odporučil práve dobrodruha Trumpa ako „najlepšiu osobu“, ktorá má v novembri poraziť Hillary Clinton? Môžu byť za tým čisto osobné dôvody, obaja sa dlhé roky dobre poznajú, už v kampani sa vzájomne šetrili a Christie ho tituluje za svojho priateľa. Okrem tejto sympatie mohla hrať rolu aj Christieho antipatia voči Rubiovi. Ale možno ide najmä o politicky účelové spojenectvo – čo spätne pochopíme, keď Trump vyhrá republikánske primárky a do záverečného súboja vytiahne mainstreamového Christieho ako svojho kandidáta na viceprezidenta.

Odporúčame