Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika V skratke
28. november 2022

Sulík je už v kampani, prerábal dom chudobnej rodine V siedmom nebi

Sulík je už v kampani, prerábal dom chudobnej rodine V siedmom nebi

Nedávno Richard Sulík vyhlásil, že nadchádzajúca volebná kampaň bude „kampaňou jeho života“. Zjavne to myslel vážne. 

„Plánujem sa do toho naozaj maximálne vložiť, myslím si, že budem mať na to dobré predpoklady,“ vyhlásil odhodlane Sulík a zjavne nestráca ani minútu.

S akou vervou sa do toho vložil, sme si mohli pozrieť v nedeľu večer v jojkárskej relácii V siedmom nebi.

Vilo Rozboril ukázal tentoraz chudobnú rodinu z Opatoviec, v ktorej sa ťažko chorý otec sám stará o tri deti. Matka ich opustila, deti ju viac nechcú vidieť. Videli sme autentickú chudobu. Starý rozpadnutý dom, utrápené deti, nevládny otec, ale napriek všetkému rodina, v ktorej sú dobre vychované deti aj láska. 

Je nepochopiteľné, že táto rodina musí žiť v takej chudobe a o pomoc žiadať televíziu, ktorá si z toho urobí šou.

Rozboril hľadal opäť niekoho, kto by rodine pomohol a investoval do jej domu. Bolo jasné, že to nebude lacné. A že sa to „investorovi“ musí oplatiť. Teda že bude niečo za niečo.

Teraz rád loví darcov aj medzi politikmi, lebo tam nachádza ochotné duše (V siedmom nebi bol už aj Peter Pellegrini).

Najprv (zo žartu) zamieril na ministerstvo financií, ale potom sa otočil, že jeho šéf mu aj tak neodpovedá na esemesky. A zamieril si to k šéfovi SaS Richardovi Sulíkovi, ktorý ho už čakal.

Bol už so situáciou oboznámený a odhodlaný ísť spolu so svojím saskárskym tímom do toho. Rodinu odoslali do kúpeľov a za päť dní im tajne prerobili komplet celý dom. Sulík ani netajil, že ich to stálo 50-tisíc eur. Saskári sa do toho aj osobne zapojili. 

Malo to byť – a zväčša aj bolo – strašne dojímavé. Deti plakali, otec sa chvel, videli sme zahanbujúcu chudobu. Ale zároveň to bolo aj trochu komické.

Lebo Richard Sulík v role súcitného človeka, ktorý ide pomáhať biednym – a to nielen peniazmi, ale aj vlastnou fyzickou prácou – bol svojou topornosťou miestami smiešny alebo ako herec, ktorý svoj part hrá odhodlane, ale veľa talentu nepobral.

Pred kamerami dokonca aj fyzicky pracoval, strhával staré obklady, vyvážal fúriky so sutinou, priznávajúc, že v živote nič také nerobil. Spolu so svojou asistentkou vyberali, aké kde budú farby, dlažby, dvere, okná... 

V úlohe stavbyvedúceho bol Sulík nie celkom presvedčivý, čo si budeme hovoriť.

Uveriteľný bol, keď partii brigádujúcich saskárov varil obed. Vtipná bola scéna, keď ho prišiel kritizovať miestny „obyčajný“ človek, že pomáha iba pred kamerami. Túto debatu celkom nezvládal. A tak si zavolal na pomoc Janku Bittó Cigánikovú, ktorá sa hneď postavila za šéfa a pána poriešila rázne.

Richard Sulík dokonca išiel až tak ďaleko, že okrem brigádovania sa venoval aj trom deťom pána Jozefa. Zobral ich na výlet do akejsi lietajúcej komory, sám sa dal do špeciálneho úboru a ukazoval im lietanie. 

Deti boli z toho prísneho pána, ktorý sa síce snažil správať ako veľký kamoš, dosť vyplašené. Ale, samozrejme, boli vďačné. 

Keď bol dom hotový, Richard Sulík sedel po boku detí pyšne v štúdiu (z hľadiska ho podporovala Janka Bittó Cigániková) a rozprával, koľko to stálo a že dúfa, že si to deti budú vážiť a šetriť si to. 

Keď ho Rozboril tlačil do debaty, že toto nie je systémové riešenie a že takých rodín je na Slovensku veľa, Sulík znervóznel a vysvetľoval, že štát nemôže pomáhať všetkým, a napokon dodal: „Ešte ma tu dobre zvozte!“ Ale Rozboril ho upokojoval, že je to frajerina, čo spravil, že klobúk dole a „Začnem vás mať aj trochu rád, Rišo“.

Richard Sulík teda začal volebnú kampaň vylepšovaním svojho imidžu, ku ktorému patrí aj sociálna neempatia a obraz bohatého človeka, ktorý si iba užíva život a nevníma slovenskú realitu. V montérkach a v úlohe stavbyvedúceho nebol šéf SaS celkom presvedčivý, ale naozaj úporne sa snažil. 

Reči o tom, že tieto rozborilovské slzy žmýkajúce relácie sú kontroverzné, si nateraz odpustíme, hoci sa veľmi tlačia na jazyk.

Skonštatujeme iba, že sme videli Richarda Sulíka, ako začal kampaň svojho života.

Zvyšok nechajme na voliča. 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.