Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. november 2022

Rakety nad Poľskom. Prečo je dôležité zachovať v takýchto situáciách pokoj

Rakety nad Poľskom. Prečo je dôležité zachovať v takýchto situáciách pokoj

V ten istý deň, keď Rusko podniklo masívny raketový útok na územie Ukrajiny, došlo aj k výbuchom v poľskom Przewodówe. Vyžiadali si dve obete.

Keďže obec leží tesne vedľa hranice, od začiatku existovala pomerne veľká pravdepodobnosť, že ruský útok a výbuchy v poľskom pohraničí súvisia.

Možných scenárov však bolo niekoľko. Mohlo ísť o zámerný ruský útok, o zvyšky ruskej rakety zostrelenej ukrajinskou armádou alebo o zablúdenú ukrajinskú raketu, ktorá sa snažila eliminovať nepriateľské strely. Pričom práve táto tretia možnosť v tejto chvíli vyzerá najpravdepodobnejšie.

Takéto udalosti sú vždy skúškou. Pre štát, politikov, bezpečnostné zložky, ale aj pre médiá a verejnú mienku.

Z tohto pohľadu by aj pre Slovensko mala byť poučná veľmi pokojná a chladnokrvná reakcia poľských štátnych autorít, ale aj médií na túto krízovú situáciu.

Kto večer sledoval aj poľské médiá, musel zaregistrovať jeden kontrast.

V mnohých svetových, ale aj slovenských novinách okamžite nabehli ostré titulky o ruských raketách, ktoré dopadli na Poľsko, a začali sa skloňovať scenáre ďalšej eskalácie konfliktu. V tých poľských komentátori, odborníci, ale aj politici opakovali výzvy na pokoj a trpezlivosť.

Prečo je to dôležité?

Emócie a verejná mienka môžu byť tiež zbraňou. Ak v krízovej situácii vypukne hystéria a panika, schopnosť adekvátne reagovať a prijímať správne rozhodnutia sa oslabuje.

Dôležité je to nielen smerom dovnútra krajiny, ale aj navonok. Napríklad aj vo vzťahu k agresorovi, s ktorým sme v konflikte.

Komentátor denníka Rzeczpospolita Michal Szuldrzynski v texte, ktorý bezprostredne reaguje na informácie o výbuchoch v Przewodówe, píše:

„Môžeme si byť istí, že Rusi naše reakcie pozorne sledujú. Sledujú, ako koná armáda, ako koná štát, ako reaguje verejná mienka. Sledujú, kto stratí nervy, kto sa nechá vyprovokovať a kto zostane pokojný. A nepochybujem, že z týchto poznatkov vyvodia závery. Ak uvidia, že takýto incident sa dá využiť na destabilizáciu vnútornej situácie v našej krajine, potom si ho Kremeľ zapíše do svojej príručky pre budúce akcie.“

To, čo sa stalo v Poľsku, je dôležité aj pre Slovensko. Netreba hneď maľovať čerta na stenu, ale je faktom, že aj my sme susedom Ukrajiny a takýto typ incidentu sa ani v našom prípade nedá úplne vylúčiť.

Výzva to nie je len pre armádu a protivzdušnú obranu, ale aj pre aktérov, ktorí majú dosah na ovplyvňovanie verejných nálad.

Foto: TASR/AP

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.