Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina V skratke
02. august 2022

Rodičia sú zhrození, deti objímajú desivého plyšáka z hororovej počítačovej hry

Rodičia sú zhrození, deti objímajú desivého plyšáka z hororovej počítačovej hry

Je úplne jedno, či idete s deťmi na výlet do jaskyne, na hrad alebo do zoologickej záhrady. Huggy Wuggy sa stal univerzálnym suvenírom.

Z každého stánku sa ceria plyšové postavičky s dlhými rukami, nohami a „nezabudnuteľným“ širokým úsmevom plným dlhých ostrých zubov.

Postavička Huggy Wuggy je medzi deťmi trendom, a keďže je úplne všade, túžia po nej aj menšie deti, ktoré netušia, kto je táto postavička a s čím sa spája. A často to nevedia ani rodičia.

Huggy Wuggy bol pôvodne vytvorený so zámerom, aby ho deti objímali, preto má vo svojom mene „hug“, teda objatie. Nakoniec ho však upravili na monštrum.

Je to hlavná záporná postava hororovej počítačovej hry Poppy Playtime.

Hráč musí preskúmať tajomnú továreň na hračky Playtime Co. a zistiť, čo sa stalo s chýbajúcim personálom.

Hra je plná strašidelných scén, pričom Huggy Wuggy hráča sleduje. Keď sa hráč rozbehne do tmy, vynorí sa z tieňa, prenasleduje ho, desí, naháňa, a keď sa mu hráča podarí chytiť, tak ho svojimi zubami zabije.

Už pri zbežnom opise je jasné, že nejde o hru pre deti. Napriek tomu ju mnohé nielen poznajú, ale aj hrávajú a je medzi nimi hlavnou témou rozhovorov.

Postava Huggy Wuggy začala žiť svojím životom. Vznikajú s ňou virálne videá, klipy z piesne a Poppy Playtime patria na TikToku k najsledovanejším. Deti si ich navzájom zdieľajú.

Samozrejme, tohto trendu sa chytili aj obchodníci. Vytvorili plyšovú hračku, ktorá je na očiach všade, najmä tam, kde sa nachádzajú rodičia s malými deťmi.

Rozruch okolo postavičky vznikol v Británii. Začali sa tam ozývať znepokojení rodičia. Ich deti totiž hru napodobňujú, dávajú si rôzne výzvy na sociálnych sieťach či opakujú desivé a hrôzostrašné texty.

Podobné zážitky majú už aj slovenskí rodičia, ktorí sa snažia na sociálnych sieťach ostatných varovať.

Mnohí z nich ľutujú, že si nezistili o postavičke viac a hračku deťom kúpili. Niektorí z nich majú skúsenosti, že menšie deti, ktoré si ju vydrankali, z nej majú nočné mory a zostali veľmi bojazlivé, aj keď sa hračky zbavili.

K nám sa to dostalo od triednej učiteľky, ktorá to kúpila na výlete všetkým deťom. Syn je len prvák a odvtedy nemôže spať, bojí sa ho, aj keď sme to vyhodili. Nedivím sa, že citlivé deti majú z toho des, aj mňa dospelú ten zjav desí,“ opisuje svoju skúsenosť jedna z matiek. Je len jedným z mnohých rodičov s podobnými skúsenosťami, ktorí sa snažia ostatných varovať.

Pred pár dňami na nebezpečenstvo pôvodu tejto hračky upozornili aj psychológovia z internetovej poradne pre mladých IPčko.

„Stretávame sa s tým, že mnoho rodičov si myslí, že Huggy Wuggy naozaj napomáha dieťaťu pracovať s emóciami a je milým spoločníkom, s ktorým sa môže túliť,“ píšu na sociálnej sieti.

Odborníci radia rodičom, ktorí zistia, čo táto hračka stelesňuje, a nie sú s tým stotožnení, aby sa jej zbavili. Mali by to však urobiť citlivo a len so súhlasom dieťaťa.

Odporúčajú, aby dieťa primerane veku vedelo o príbehu, ktorý táto hračka stelesňuje. Ak sa dieťa rozhodne hračky zbaviť, nech rodičia ocenia jeho rozhodnutie.

Ak si ju chce ponechať, nech to rešpektujú a po čase sa môžu k rozhovoru opäť vrátiť.

„Jednoducho povedané, vybaviť vaše dieťa informáciami, podporiť a oceniť ho, ak hračku Huggy Wuggy nechce mať a rozhodne sa svoj názor prezentovať aj v okruhu svojich rovesníkov,“ radia.

Odborníci tvrdia, že je úplne prirodzené, že dieťa túži po niečom len preto, že to majú všetci.

Ide o potrebu prijatia a najmä o túžbu byť súčasťou tejto „plyšákovej skupiny“. Keď to nebude Huggy Wuggy, príde niečo iné, čím budú žiť a čo bude v ich komunite trendy.

„Ste to práve vy rodičia, ktorí môžete pomôcť rozvíjať estetické cítenie, vnímanie krásy, vkusu, nevkusu a gýča, ale aj hodnôt, ktoré takého hračky či iné predmety reprezentujú. Huggy Wuggy je hračka, predmet. Pre deti môže vyjadrovať dobré potreby zapojiť sa, byť súčasťou skupiny, zaujať, tieto potreby však môžeme pomôcť dieťaťu napĺňať aj inými spôsobmi,“ dodávajú odborníci.

Reprofoto: youtube.com

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.