Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zahraničná politika V skratke
14. máj 2022

Revolučný výsledok v Severnom Írsku: znovuzjednotenie ostrova už nie je nemožné

Revolučný výsledok v Severnom Írsku: znovuzjednotenie ostrova už nie je nemožné

Voľby do Zhromaždenia v Severnom Írsku prvýkrát vyhrala írska republikánska strana Sinn Féin, ktorá podporuje zjednotenie s Dublinom.

Sinn Féin zvíťazil minulý týždeň so ziskom 29 percent hlasov, na druhom mieste sa umiestnila tradične vládnuca lojalistická Demokratická unionistická strana DUP s 21,3 percenta, ktorá podporuje zotrvanie v Spojenom kráľovstve. Treťou v poradí je strana Alliance (Spojenectvo), ktorá sa snaží vybudovať nadkonfesionálnu stranu a presvedčila 13,5 percenta voličov.

Alliance dokázala presvedčiť najmä nespokojných voličov DUP. Unionisti svojím kurzom stratili umiernenejších voličov, ktorí odmietajú brexit a chceli by zostať členmi EÚ, ako aj unionistických radikálov, ktorí strane vyčítajú neschopnosť zabrániť Severoírskemu protokolu, podľa ktorého časť kontrol tovarov prevážaných do alebo zo Severného Írska sa nevykonáva na hranici medzi Severným Írskom a Írskom, ale v Írskom mori medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou.

Bežné hraničné kontroly na ostrove nie sú možné nielen preto, lebo ich väčšina populácie odmieta a stali by sa terčmi útokov radikálov, ale aj preto, že ich Veľkopiatková dohoda z roku 1998, ktorou sa ukončil násilný konflikt v regióne, explicitne vylučuje.

Sinn Féin sa počas kampane snažil využiť nespokojnosť mnohých voličov s vládou DUP. Republikáni preto dbali na to, aby nespomínali kontroverzné témy ako zrušenie monarchie či referendum o znovuzjednotení Írska, ale stavili na sociálne témy a infláciu.

Do karát hrá priaznivcom znovuzjednotenia Írska aj demografia. Keď Briti prepustili v roku 1921 južnú časť ostrova do nezávislosti, na severe si ukrojili šesť grófstiev, v ktorých protestanti tvorili jasnú alebo tesnú väčšinu.

Aj keď väčšina Írov bola tradične katolícka, v novovzniknutom Severnom Írsku tak katolíci tvorili len tretinu obyvateľstva. To sa však za posledné storočie zmenilo.

Úrady zatiaľ nezverejnili výsledky sčítania obyvateľstva v roku 2021 o náboženskom zložení obyvateľstva, ale všeobecne sa očakáva, že v roku 2021 prvýkrát od rozdelenia ostrova dosiahnu v Severnom Írsku katolíci relatívnu väčšinu.

Už v roku 2011 bol výsledok tesný: katolíci tvorili 40,8 percenta občanov Severného Írska, nekatolícki kresťania rôznych vyznaní 41,6 percenta.

Pozoruhodné bolo aj rozloženie náboženstiev podľa veku: vo vekovej kategórii 40 a viac rokov prevažovali protestanti, v kategórii do 39 rokov už vtedy prevažovali katolíci. V kategóriách do 20 rokov bolo okolo 45 percent katolíkov, ale len okolo 37 percent protestantov, naopak, medzi 80-ročnými staršími tvorili katolíci 30 percent a menej, protestanti vyše 60.

Napriek víťazstvu strany Sinn Féin znovuzjednotenie ostrova nie je bezprostredne na stole. Podľa Veľkopiatkovej dohody by síce Severné Írsko malo právo na zjednotenie s južnou časťou ostrova, ak to podporí väčšina občanov, ale strana priznáva, že „zatiaľ nie je pripravená“ na referendum.

No v dlhšom horizonte šance na zotrvanie regiónu v Spojenom kráľovstve poklesli. V posledných rokoch väčšina občanov podporovala referendum o otázke, komu bude región v budúcnosti patriť, a značne vzrástla podpora znovuzjednotenia. V súčasnosti takýto krok podporuje okolo 40 percent opýtaných.

Veľký vplyv má aj brexit, ktorý väčšina občanov odmietala. Aj časť protestantov má preto pocit, že ich hlas nebol v Londýne vypočutý. A menšina katolíkov, ktorá si Spojené kráľovstvo dlho spájala s väčšou prosperitou, vidí, že Írsko už dávno nie je tou chudobnou agrárnou krajinou z dvadsiatych rokov minulého storočia.

Na snímke voľby v Severnom Írsku, foto TASR/AP

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.