Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. máj 2022

Sergej Lavrov: deštrukcia diplomata

Sergej Lavrov: deštrukcia diplomata

O ministroch zahraničných vecí v režimoch, ako je ten Putinov, si netreba robiť žiadne ilúzie.

Ale aj tak sme pri nich boli zvyknutí skôr na to, že sa snažia diplomatickým jazykom hájiť excesy a zločiny svojich vládcov.

To, čo v ostatných dňoch svojimi výrokmi na adresu ukrajinského prezidenta predviedol Sergej Lavrov, však prekonalo všetky predstaviteľné červené čiary. Ale čo je ešte dôležitejšie, ukazuje to zúfalú pozíciu ruskej zahraničnej politiky.

Pre taliansku televíziu Lavrov povedal, že fakt, že Volodymyr Zelenskyj je Žid, neznamená, že na Ukrajine nie sú nacistické prvky. Týmto konštatovaním však neskončil a nasledovala konšpirácia so židovskou krvou Adolfa Hitlera s katastrofálnym uzáverom: „Zelenskyj je Žid? Hitler bol podľa môjho názoru tiež židovského pôvodu, takže to vôbec nič neznamená. Od Židov počúvame, že najväčší antisemiti boli práve Židia,“ vyhlásil Lavrov.

Diplomatické škody boli okamžité. Izrael, ktorý je vzhľadom na zložitú realitu Blízkeho východu v rusko-ukrajinskom konflikte pomerne zdržanlivý, si okamžite povolal ruského veľvyslanca a od Moskvy žiada ospravedlnenie. „Povedať, že Hitler bol Žid, je to isté ako tvrdiť, že sa Židia zabíjali sami. Židov prenasledovali nacisti a iba nacisti uskutočňovali systematické vyhladzovanie židovského národa,“ reagoval izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid.

Sergej Lavrov je pokračovateľom línie, ktorú kedysi zadefinoval jeho predchodca Viačeslav Molotov a podľa ktorej nie je dôležité, aby svet Rusov miloval, ale musí sa ich báť. Napriek tomu sa mu dlho darilo udržiavať si v diplomatických kruhoch renomé bystrého a chladnokrvného diplomata. Teraz však ako diplomat pácha samovraždu.

Vysvetlenie treba zrejme hľadať v tom, ako ruská diplomacia na celej čiare prehráva zápas o interpretáciu vojny na Ukrajine. Naratívu Kremľa o špeciálnej operácii na záchranu obyvateľov Ukrajiny pred nacizmom neverí nikto, ani jeho spojenci. Podporovaný propagandou tento naratív funguje len dovnútra Ruska.

Predať ho iným štátom, ako aspoň ako-tak prijateľné vysvetlenie agresie voči Kyjevu, je nemožné. Z tisíc dobrých dôvodov, popri ktorých je pôvod ukrajinského prezidenta len málo podstatným detailom.

Preto môžeme sledovať, ako sa Sergej Lavrov od vypuknutia tejto vojny mení z ministra zahraničných vecí na propagandistu typu Dmitrija Kyseľova. Je to zároveň deštrukcia ruskej diplomacie v priamom prenose.

Foto: TASR/AP

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.