Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
21. apríl 2022

Keď sa už obviňuje opozičný líder, dôkazy by mali vyzerať nepriestrelnejšie

Keď sa už obviňuje opozičný líder, dôkazy by mali vyzerať nepriestrelnejšie

Po včerajšom obvinení lídra Smeru je dnes už známe viac o tom, o čo ho polícia opiera.

Zistenia polície, ktoré viedli k obvineniu Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, ponúkajú obludný obrázok. Z výpovedí takzvaných kajúcnikov vyšetrovatelia poskladali schému chobotnice vysokých štátnych úradníkov, ktorí počas vládnutia Smeru zneužívali svoje funkcie na zhromažďovanie informácií diskreditujúcich politickú opozíciu.

Tomu, že sa tu takéto veci diali, nasvedčovalo veľa indícií. Preto je dobré, že polícia tieto podozrenia vyšetrovala a chce, aby podozriví z týchto aktivít čelili spravodlivosti.

Fakt, že vyšetrovatelia vidia ako hlavného organizátora tejto nekalej činnosti aktuálneho opozičného lídra, dáva celej kauze nový rozmer.

Ak totiž dôkazy zhromaždené políciou neprejdú testom justície, zostane tu po tom celom len veľa pachuti.

Časť verejnosti bude o vine Roberta Fica presvedčená aj naďalej, iba sa utvrdí v názore, že mocným sa nič nestane, nech sa deje čokoľvek. Druhá časť bude mať zase v rukách rukolapný argument, že súčasná garnitúra sa dopúšťa presne toho istého, z čoho obviňuje Fica, teda z kriminalizácie opozície. A začnú, samozrejme, padať aj otázky, či motívom tejto policajnej operácie nebol aj pud sebazáchovy vysokých policajných funkcionárov, ktorý živí strach z možnej politickej zmeny.

Bola by to nešťastná koncovka a de facto by znamenala politické víťazstvo Smeru.

To neznamená, že vysokopostavení politici nemajú byť vyšetrovaní a stíhaní. Samozrejme, majú, ak na to existujú dôvody. Nemôžeme si však zakrývať oči pred tým, že vždy pôjde o veľmi citlivú záležitosti, do ktorej by polícia mala ísť dobre pripravená. Teda keď miera istoty, ktorá vychádza z dôkazov, vysoko prevažuje nad pochybnosťami.

V prípade obvinenia Roberta Fica sa tento pomer dôkaznej istoty a pochybností takto jednoznačne nejaví.

Konštrukcia polície, v ktorej Fico vystupuje ako hlava organizovanej skupiny, stojí najmä na tvrdeniach spolupracujúcich obvinených. Tie však k Ficovi ako hýbateľovi smerujú len nepriamo. Niektorým nižším článkom chobotnice údajne niekto povedal, že Fico si niečo želá. Alebo si objednávku zo strany predsedu Smeru vyvodili z toho, že sa nimi poskytnuté informácie objavili na tlačovkách tejto strany.

Najbližšie k Ficovi ide výpoveď bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, ktorý tvrdí, že analýzu určenú na diskreditáciu Igora Matoviča odovzdal vtedajšiemu Ficovmu hovorcovi Erikovi Tomášovi. Ten to odmieta.

Pre mnohých, vrátane novinárov, môžu tieto skutočnosti vyznievať presvedčivo. A to oprávnene, pretože často majú ešte aj iné informácie a veci uvedené v uznesení o obvinení im zapadajú do mozaiky, že takto nejako sa to mohlo diať. A možno sa aj naozaj dialo.

Lenže justícia musí dôkazy posudzovať inak. V duchu zásady trestného práva in dubio pro reo, teda v pochybnostiach v prospech obvineného.

Treba si počkať, ako to dopadne. Ale po prečítaní toho, o čo polícia opiera obvinenia Roberta Fica, sa nedá ubrániť pocitu, že prokuratúra či súdy môžu pre pochybnosti vidieť značný priestor.

Foto: TASR/Martin Baumann

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.