Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vojna na Ukrajine V skratke
18. marec 2022

Dezorientovaná Sofia stále nevie, čo si má myslieť o ruskej invázii na Ukrajine

Dezorientovaná Sofia stále nevie, čo si má myslieť o ruskej invázii na Ukrajine

Bulharsko zostáva ako v postoji voči vojne na Ukrajine, tak aj v prípade poskytnutia protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine zdržanlivé.

Po návšteve Bratislavy má minister obrany USA Lloyd Austin naplánované stretnutie aj v Bulharsku. Témou bude americká požiadavka poskytnutia systému protivzdušnej obrany S-300, ktorým disponujú obe európske krajiny. Výsledok slovenskej návštevy bol vopred viac-menej jasný. Výsledok v Sofii je však veľmi otázny.

Vládna koalícia, zostavená z politického nováčika Pokračujeme premenou (PP), Bulharskej socialistickej strany, hrdej dedičky odkazu Bulharskej komunistickej strany, populistickej Je taký národ a proeurópskej strany Demokratické Bulharsko, bola veľmi nejednotná už počas neštandardných verejných rokovaní o budúcej vláde na tému zahraničnej politiky. A nejednotnosť trvá naďalej.

Socialisti jasne dávali najavo záujem obhajovať Rusko, hoci chcú byť aj v súhre s EÚ. Po začatí invázie Ruska na Ukrajinu sa ich líderka Korneliya Ninova, vicepremiérka a ministerka hospodárstva, nechala počuť, že „nedovolí vyviezť žiadne zbrane na Ukrajinu“ a „bude sa tvrdo biť proti novým sankciám proti Rusku“.

Zároveň odsudzuje napadnutie Ukrajiny a rozpútanie vojny, ale bojí sa o hospodársku stabilitu Bulharska, a preto je proti sankciám, uvaleným na Moskvu, ktoré podľa nej „nemajú požadovaný efekt“.

Podľa nej by bulharská pomoc Ukrajine zbraňami mohla zavliecť Bulharsko do vojny, pričom sa odvolávala na názor „všetkých politických, ekonomických a vojenských špecialistov“, ktorí tvrdili, že vývoz zbraní by znamenal priame zapojenie do vojenského konfliktu.

Neskôr Korneliya Ninova uviedla, že „neexistuje priama hrozba, prečo sem teda majú prísť sily NATO a lietadlá a chrániť nás?“

Ako však nedávno priznal nový bulharský minister obrany Dragomir Zakov, „spoliehame sa na našich spojencov. Hľadáme možnosti, aby Bulharsko mohlo pokračovať v plnení Air Policing misie“. Pretože „kapacita MiG-29, ktoré sú aktuálne k dispozícii na ochranu vzdušného priestoru, je malá a nedostatočná“. 

To bol ďalší z dôvodov, prečo Sofia odmietla výzvu Josepa Borella dodať tieto lietadlá Ukrajine. Minister tiež pripustil, že bulharskej armáde chýba mnoho kľúčových a životne dôležitých schopností.

NATO však najnovšie plánuje v Bulharsku rozmiestniť 900 vojakov dodatočných spojeneckých síl.

Okrem nelichotivého stavu armády Sofia zápasí aj s problémami vo svojich spravodajských službách. V predvečer ruskej invázie na Ukrajinu služby presviedčali všetky inštitúcie, vrátane bulharského Národného zhromaždenia, že žiadna vojenská akcia nebude.

Jeden z lídrov vládneho Demokratického Bulharska, generál Atanas Atanasov, vyjadril presvedčenie, že v bulharských bezpečnostných zložkách sú ruskí agenti. Tiež skritizoval prezidenta a leteckého generála Rumena Radeva, že vyzýva na ochranu vzdušného priestoru krajiny výlučne bulharskými lietadlami a bulharskými pilotmi.

Verejne mu pripomenul, že podľa bulharskej ústavy nie prezident, ale vláda je tá, ktorá realizuje vnútornú a zahraničnú politiku Bulharska.

Za zmienku stojí, že prezidentovým nominantom bol už bývalý minister obrany a predtým úradnícky premiér Stefan Janev, ktorý bol odstránený krátko po začiatku invázie, pre svoje proruské postoje a odmietnutie nazvať vojnu na Ukrajine inak ako „špeciálnou vojenskou operáciou“.

Janev medzičasom ohlásil plány na založenie novej politickej strany, ktorá by „zjednotila bulharských občanov, ktorí majú radi svoju krajinu. Aby sa život stal predvídateľným a normálnym“.

Bulharsko tiež dnes vyhostilo ďalších 10 ruských diplomatov, ktorí majú 72 hodín na opustenie krajiny, pritom len na začiatku mesiaca poslalo späť do Ruska dvoch diplomatov.

Pre nejednoznačnú pozíciu Bulharska k invázii na Ukrajinu sa vo štvrtok pred ukrajinským ministrom obrany z Bruselu ospravedlňoval Andrej Kovačev, bulharský europoslanec z radov bývalého dlhoročného premiéra Bojka Borisova. Ten bol však v rovnaký deň zadržaný bulharskou políciou spolu s ďalšími spolustraníkmi z GERB v rámci veľkej akcie v súvislosti so 120 prípadmi Európskej prokuratúry v Bulharsku.

Zadržanie sa odohralo v posledný deň dvojdňovej návštevy európskej najvyššej žalobkyne Laury Kövesiovej v Sofii.

Matriošky ruského prezidenta Putina a amerického prezidenta Bidena v bulharskej Sofii, štvrtok 17. marca 2022. Foto – TASR/AP

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.