Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
26. január 2022

Zásobili ste sa už liekmi, samotestami či múkou?

Zásobili ste sa už liekmi, samotestami či múkou?

Keď tu poniektorí v minulosti šírili reči, že doma treba mať stále zásoby trvanlivých potravín, mohli sa nám zdať ako alarmisti alebo čudáci.

Niektorým sa to zdalo až smiešne. Načo si robiť zásoby v krajine, kde sú aj v nedeľu otvorené všetky obchody a kuriérske služby idú na plné obrátky?

Ale už pandémia nás z tejto blahobytnej predstavy, že sa nič nemôže pokaziť a základné veci sú stále dostupné, trochu preliečila. Hoci esenciálne obchody fungovali aj v najsilnejších vlnách a vlastne ani žiadne veľké výpadky tovarov sme doteraz nezažili. Za najväčšiu tragédiu mnohí považovali to, že nemohli ísť nakupovať vianočné darčeky do všetkých obchodov. Tí, čo to naozaj nevedeli vydržať, putovali do Poľska, Česka či Maďarska.

Teraz však o tom, že treba mať doma nejaké zásoby, hovoria aj ľudia, ktorých neupodozrievate z toho, že by podliehali panike a čítali iba konšpiračné weby.

Omikronová vlna sa u nás vo veľkom rozbehla a vieme už, že môže na istý čas vyradiť nielen zdravotníkov, ale aj pekárov, kuriérov, vodičov, predavačov, smetiarov... Môžeme mať vyprázdnené police v obchodoch s potravinami, ako to pred pár dňami či týždňami zažili v Británii či v USA.

Politici o tom príliš nehovoria, nepatrí sa, aby šírili paniku. Možno by pôsobili ako neschopní, keď by pripustili, že možno sa niektoré veci nebude dať pár dní kúpiť.

Politici preto v tomto smere nie sú najspoľahlivejším zdrojom informácií.

No ešte kedysi na začiatku pandémie hovoril profesor Krčméry dosť dôrazne, že on má doma vždy istú zásobu trvanlivých potravín. A že by sme to tak mali mať všetci.

Český biológ Jaroslav Flégr teraz v januári jasne odporúčal každému, aby počas vrcholu omikronovej vlny „mal doma prichystané zásoby svojich liekov a aj základných trvanlivých potravín. A takisto peniaze v hotovosti a plnú benzínovú nádrž“.

Potrebu mať doma isté zásoby pripomenul aj matematik Richard Kollár, ktorý má teraz pôsobiť v novej skupine odborníkov okolo premiéra Hegera. Pripomenul vecne, že sa na vrchole omikronovej vlny treba pripraviť na výpadky viacerých služieb – časti zásobovania, verejnej dopravy či odvozu smetí.

On síce potraviny do zásoby nenakupuje, ale nakúpil do zásoby plienky pre dcéru. Hovorí to pokojne s dodatkom, že nemáme čakať apokalypsu, hoci môžu byť „komodity, ktoré krátkodobo nebudú dostupné, lebo môže vypadnúť aj zásobovanie“.  

V Denníku N majú aktuálne rozhovor so Silviou Pekarčíkovou, koordinátorkou zdravotníctva v Žilinskom kraji. Sever Slovenska má už nakazených dosť, a preto tu vypracovali manuál pre ľudí, aby vedeli, čo robiť. No a v manuáli píšu, čo by si ľudia mali zabezpečiť. „Aby mali lieky, potraviny, základné potreby. Môže sa stať, že tu bude spoločenská kríza dodávky do obchodov a budú chýbať základné veci,“ hovorí Pekarčíková.

Nie sú to už teda len plané reči panikárov. Treba to prijať v pokoji a radšej si zabezpečiť veci, bez ktorých nevydržíme ani pár dní či týžden, dva, tri. Možno sú to lieky, možno plienky, možno chlieb, olej, múka či vajcia.

Ale je tu ďalšia vec. Hrozí, že blízko našich hraníc bude vojna. Všetci dúfame, že sa tak nestane, ale nikto dnes nevie predpovedať, čo presne sa stane.

Nedá sa vôbec vylúčiť, že bojovať sa bude, a je veľmi pravdepodobné, že Slovensko v takom prípade bude musieť pomáhať tisíckam utečencov.

Aj preto sa obavy mnohých ľudí ešte znásobujú. Najmä tí, ktorí zažili vojnu či okupáciu, si spomínajú, ako sa v takýchto chvíľach správali oni či ich rodičia. A nakupujú toaletný papier, sviečky, múku, droždie, šošovicu, cestoviny, dokonca plynové bomby na varenie a balenú pitnú vodu...

Môžeme sa na tom smiať, že takýto kolaps tu predsa nehrozí. Ale vysvetľujte to starším ľuďom, ktorí zažili vojnu alebo len okupáciu v šesťdesiatom ôsmom! Na to celkom isto nezabudli, že múka zmizla z pultov do pár hodín. Oni majú svoje skúsenosti, ktoré nám ostatným chýbajú.

Faktom je, že zažívame veľmi dramatické časy. Možno sú najdramatickejšie pre nás, povojnové generácie, ktoré nezažili ani ťažké päťdesiate roky, ani menu peňazí, ani okupáciu, alebo si na ňu prinajmenšom už veľmi nepamätáme.

Nechcem povedať, že máme teraz začať vykupovať obchody. Ale neposmievala by som sa v týchto chvíľach ani tým, ktorí si doma budujú zásoby a tvrdia, že sa predsa nebudú spoliehať iba na vládu, štátnych úradníkov či samosprávy, keď prídu ťažšie časy.

Neviem, kto je v tejto situácii naivnejší.

Foto TASR – Pavel Neubauer

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.