Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
11. január 2022

Prípad Kimmich. Alebo o neznesiteľnosti toho, keď sa z užitočného očkovania stane ideologická doktrína

Prípad Kimmich. Alebo o neznesiteľnosti toho, keď sa z užitočného očkovania stane ideologická doktrína

Nielen prípad srbského tenistu Novaka Djokovića ukazuje, kam dospeje diskusia o očkovaní, keď ju moderuje hystéria médií a politikov.

Niečo podobné sa dialo aj na sklonku roka v Nemecku. Tam však hystéria okolo futbalistu Bayernu Mníchov Joshuu Kimmicha netrvala pár dní, ale ťahala sa niekoľko týždňov.

Celé sa to začalo nevinne. Bulvárny denník Bild najskôr koncom októbra informoval, že reprezentant Kimmich patrí v najvyššej ligovej súťaži medzi nezaočkovaných. V princípe nebol žiaden dôvod, aby sa z toho stala celonárodná téma plná rozhorčenia a vášní – mladí športovci nepatria práve do rizikovej skupiny, drvivá väčšina nakazených tejto kategórie prekoná covid s ľahkým priebehom, navyše, až vyše 90 percent futbalistov Bundesligy je zaočkovaných, teda výrazne viac než priemer krajiny.

Sám Kimmich vôbec ani nestál o pozornosť ako Djoković. K téme svojej nezaočkovanosti sa vyjadril koncom októbra až po tom, čo ho po „odhalení“ bulvárneho Bildu, že nie je zaočkovaný, pristavili novinári a pýtali sa na dôvody. Futbalista Bayernu vo svojej odpovedi pre kanál Sky len potvrdil, že ho právom sprevádza povesť uvážlivosti: ako vysvetlil, „osobne mám pár pochybností, ktoré sa týkajú chýbajúcich štúdií o dlhodobých účinkoch“, ďalej pokračoval, že si plne uvedomuje svoju zodpovednosť, dáva sa testovať každé dva-tri dni a vníma, že tak nerobia mnohí zaočkovaní, hoci je už zrejmé, že vírus prelamuje aj očkovanie. Kimmich ešte pripomenul, že spolu s ďalšími futbalistami Bayernu prispeli na očkovacie látky pre krajiny, v ktorých nie sú dostupné, pretože – ako uviedol – „treba urobiť všetko preto, aby boli zaočkovaní všetci, ktorí sa chcú zaočkovať“.

Stanovisko mladého futbalistu strhlo lavínu pobúrenia, ktorá sa po mesiaci a pol zastavila až 12. decembra, keď Kimmich v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu ZDF oľutoval svoju očkovaciu skepsu a sľúbil, že sa dá zaočkovať.

Dovtedy sa ku Kimmichovi vyjadril asi každý, kto obsadzuje verejný priestor. Dosluhujúca kancelárka Angela Merkelová vyjadrila nádej, že sa Kimmich nad svojím rozhodnutím ako „uvážlivý futbalista“ ešte zamyslí, bývalý kancelár Gerhard Schröder vyhlásil, že si je celkom istý, že vedenie klubu mu poradí, aby prekonal svoje pochybnosti, Friedrich Merz, ktorý sa čoskoro ujme líderstva CDU, označil Kimmichov postoj za neakceptovateľný a postavil ho pred nasledujúcu voľbu: „Buď sa dáš zaočkovať – potom budeš hrať. Alebo sa nedáš zaočkovať – a potom nebudeš hrať.“

Kimmich nemá 66 rokov ako Merz, ale 26, napriek tomu sa z legitímneho a normálneho postoja mladého človeka, ktorý si dovolil vyjadriť pochybnosť o svojom zaočkovaní, vyrobil národný mediálny škandál. Meno Kimmicha sa skloňovalo v každej diskusnej šou a v komentároch ako synonymum pomýlenosti a nezodpovednosti. Tí veľkorysejší zdôrazňovali, že napriek tomuto chybnému úsudku Kimmich určite nie je žiaden „Querdenker“ (približný nemecký ekvivalent toho, čomu sa u nás hovorí dezolát).  

Situácia okolo Kimmicha nabrala po odhalení o jeho neočkovanosti rýchly spád: dvakrát po sebe musel ísť do karantény, keďže bol kontaktnou osobou nakazených spoluhráčov (napríklad zaočkovaného Niklasa Süleho). Pre vedenie klubu bolo vypadávanie hráčov z hry problémom, preto pohrozilo nezaočkovaným, že sa im v prípade karantén bude strhávať z platov.

Napokon sa po dvoch karanténach nakazil aj Kimmich. A opäť to bol neznesiteľný pohľad: z viacerých médií až sršala škodoradosť, vo veľkom sa publikovali rozhovory s odborníkmi, ktorí upozorňovali, že aj pre mladých môže mať covid fatálne následky. Samotný Kimmich mal mierny priebeh, jeho nástup na tréningy sa však musel o desať dní odložiť, keďže mal pri záverečnom vyšetrení istý nález na pľúcach.

Po zotavení z covidu a po verejnej štvanici napokon Kimmich oľutoval svoje predošlé pochybnosti a vyhlásil, že sa dá zaočkovať v najrýchlejšom termíne, aký dáva po prekonaní covidu zmysel.

34-ročný tréner Bayernu Julian Nagelsman Kimmichovo rozhodnutie dať sa zaočkovať ocenil. Ale súčasne odsúdil spôsob mediálnej paľby na svojho hráča: „Musíme pripustiť aj iné názory“, inak už v politike nebude nikto hovoriť, čo si naozaj myslí. A potom hrozí, ako dodal Nagelsman, že všetci pôjdu podľa prúdu, čo však neznamená, že „prúd tečie vždy správnym smerom“.

Na snímke Joshua Kimmich, ktorý sa angažuje v tímovej iniciatíve WeKickCorona na pomoc v boji s koronou.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva