Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
11. október 2021

Tomáš Němeček o budúcom premiérovi Fialovi: Katolík, ktorý bol pre Kalouska príliš bigotný

Tomáš Němeček o budúcom premiérovi Fialovi: Katolík, ktorý bol pre Kalouska príliš bigotný

Český novinár a právnik Tomáš Němeček stručne odpovedá na štyri otázky o Petrovi Fialovi, víťazovi volieb a budúcom českom premiérovi.

Hoci je víťaz českých volieb a budúci premiér Petr Fiala lídrom ODS od roku 2014, aj Slováci, ktorí sa výrazne nadpriemerne zaujímajú o zahraničnú či českú politiku, nemajú s Fialom spojené silnejšie asociácie. Azda len to, že zo zaujímavého univerzitného profesora a rektora sa stal pomerne nezaujímavý a nudný politik. Vypovedá to viac o Fialovi či o slovenskej ignorancii?

Viac o Fialovi, ale trocha ignorancie tam bude tiež. Už dlho si myslím, že o sebe v strednej Európe vieme navzájom príliš málo. Aspoň my Česi a Slováci by sme sa to mali pokúsiť zlepšiť, v českých médiách by mali byť týždenné súhrny toho, čo sa deje v slovenskej spoločnosti, a naopak.

Keď Petr Fiala v roku 2012 vstúpil do veľkej politiky, vtedy ako nový minister školstva v Nečasovej vláde, spomenul som si na jeho esej Politika, aká nemá byť. Poznámky o prichádzajúcej kríze demokracie (vyšla v roku 2009 v revue Kontexty). Bol to hrdý manifest proti duchu doby: politika by podľa Fialu nemala byť neustálym hlasovaním, pretože permanentné voľby sú kontraproduktívne; nemal by to byť ani len biznis; politike nemajú vládnuť byrokrati, sudcovia, účtovníci ani globálne inštitúcie. A v neposlednom rade, písal Fiala, nemá byť zábavná. Ako čitateľ môžem dosvedčiť, že aj publicistické texty profesora Fialu túto požiadavku skutočne spĺňali...

Ale možno tú zdanlivú nezaujímavosť oceníte. Pretože Petr Fiala znamená aj návrat ideí. Naozaj koná podľa svojich téz. Zároveň si myslím, že bol dobrým ministrom školstva, ktorý k problémom pristupoval analyticky – ale nenechal ich vyhniť, vedel sa rozhodnúť.
 
Má Fiala predpoklady na to, aby bol dobrým premiérom, ktorý udrží pokope koalíciu viacerých strán a určí postbabišovskému vládnutiu jasnú líniu?

Nepochybne, veď to práve názorne dokázal. Projekt stredopravej koalície Spolu mohol fungovať len vďaka tomu, že predsedovia všetkých troch koaličných strán potlačili svoje ego. Nezabúdajte tiež, že Petr Fiala je už sedem rokov šéfom ODS, čo je veľká strana, kde lídrovi vždy číha za chrbtom niekoľko mladších vlčiakov čakajúcich na jeho chybu – to je celkom dlhý a náročný kurz prežitia, pričom Fiala ním úspešne prešiel.
 

Fiala sa ako vedec do hĺbky venoval Európskej únii, jej rozhodovacím procesom, legitimite a podobne, súčasne šéfuje ODS, ktorá mala vždy veľmi silné euroskeptické krídlo, najviac ho reprezentuje Jan Zahradil v europarlamente. Viktor Orbán sa pred voľbami spriahol s Andrejom Babišom, ale ako sa bude správať Česko na čele s Fialom: bude v mnohom ladiť s Maďarmi a Poliakmi, bude bližšie k Nemcom a Bruselu alebo zvolí nejakú strednú českú cestu?

V prvej otázke ste sa pýtali na idey: je kultivovaným euroskeptikom a obhajcom národných štátov. V druhej otázke ste sa pýtali na schopnosti: dokáže zjavne vytvárať koalície a lavírovať medzi rôznymi záujmami bez toho, aby stratil smer. Čakám teda, že jeho ideologický základ budú dopĺňať jeho schopnosti. Nikdy som od neho nepočul žiadne odsúdenie Poľska alebo Maďarska, ale zároveň nebude chcieť byť izolovaný. Zvonku to bude zrejme vyzerať ako česká stredná cesta.
 

Okrem Jána Čarnogurského nebol žiaden ponovembrový slovenský premiér natoľko ponorený v katolíckej cirkvi ako Petr Fiala – už pred Novembrom mal kontakty s podzemnou cirkvou, veľa rozmýšľal aj písal o vzťahu katolicizmu, politiky a modernej spoločnosti. Dá sa povedať, že Česi budú mať spolu popri Slovákoch a Poliakoch najkatolíckejšieho premiéra v Európe?  

Myslím, že áno. Dokonca si pamätám, že keď pred dvanástimi rokmi vznikala TOP 09, uvažovala o vtedajšom nestraníkovi Fialovi ako o svojom lídrovi pre južnú Moravu, ale nakoniec to nevyšlo: Miroslav Kalousek mi vtedy povedal, že aj naňho bol vraj Fiala príliš „bigotný“.

Vo svojej knihe Laboratórium sekularizácie z roku 2007 Fiala vyzval kresťanské strany, aby neváhali byť vyhranene konzervatívne. Verejnosť to podľa neho ocení, až ju omrzí „globalizovaný multikultúrny relativizmus“. Myslím, že Petr Fiala žije podľa toho, čo hovorí. Vlastne som na jeho vládnutie dosť zvedavý, väčší protiklad Babišovej bezhodnotovej politiky si azda ani nie je možné predstaviť.

Na snímke Petr Fiala, foto TASR/AP

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.