Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. august 2021

Žilinkove údery: najskôr Lipšic, teraz Kovařík, prečo sa hrá o veľa

Žilinkove údery: najskôr Lipšic, teraz Kovařík, prečo sa hrá o veľa

Vojna inštitúcií vrcholí, otázne je, či sa skončí drámou alebo fraškou.


Už včera sme boli svetovým unikátom: jeden z policajných prezidentov je vo väzbe, ďalší spáchal vo väzbe samovraždu, bývalý špeciálny prokurátor je vo väzbe a čaká na súdny verdikt. Tomuto obrazu sa však dalo rozumieť, nová mocenská garnitúra spustila proces radikálnej očisty, prokuratúra aj polícia smeli po dekáde tutlania či komplictva konečne konať.

Ale ako rozumieť obrazu týchto dní?

Generálny prokurátor Žilinka aj špeciálny prokurátor Lipšic mali byť tandemom zmeny, teraz chce Žilinka Lipšica disciplinárne stíhať a bratislavská prokuratúra na čele s Rastislavom Remetom, momentálne úzkym spojencom Žilinku, nanovo otvára vyšetrovanie, či Lipšic nezískal v rozpore so zákonom bezpečnostnú previerku, vďaka ktorej mohol kandidovať za špeciálneho prokurátora.

V prípade obvinenia Kovaříka je zatiaľ na mieste istá zdržanlivosť, keďže nepoznáme uznesenie o obvinení a zdôvodnenie, prečo sa mal policajný prezident prerušením zásahu inšpektorky Santusovej dopustiť dvoch trestných činov. Kovaříkove rozhodnutie počas chorvátskej dovolenky pôsobilo úplne neštandardne a je faktom, že svedok Petrov vtedy ušiel, istú logiku má aj vysvetlenie Kovaříka, že v danej chvíli nemohol nekonať, keďže Santusová zorganizovala akciu bez vedomia kompetentných nadriadených.  

V tejto chvíli sa tak celkom nedá pitvať v právnych nuansách, kľúčový je celkový obraz. Po posledných dňoch už žiaden vládny politik nemôže habkať o tom, že v policajno-bezpečnostných zložkách niet vojny a všetko sú to konštrukcie médií. Rovnako je zrejmé – a to bez ohľadu na to, či stojíte na jednej z barikád alebo niekde v strede – že vláda zmeny musela v obsadení dvoch kľúčových postov na prokuratúrach minimálne raz katastrofálne zlyhať.

Stalo sa tak pri Žilinkovi alebo pri Lipšicovi?

Maroš Žilinka vystupuje od jari ako ten, ktorý úzkostlivo bráni zákonnosť procesov, a to aj pred niekedy premotivovanou, inokedy nedbalou špeciálnou prokuratúrou. Podozrivý je však celkový kontext Žilinkovho správania, ktorému bola zjavne bližšia policajná inšpekcia ešte na čele s Adriánom Szabóom než tím špeciálneho prokurátora. Ten istý Žilinka na jar utopil vyšetrovanie únosu Vietnamca, keď neodpovedal na zásadné otázky a v TA3 hovoril spôsobom, ako by mu to diktoval samotný dotknutý exminister Kaliňák – tvrdil, že neexistuje jediný dôkaz o únose, ale neunúval sa verejnosti ani len vysvetliť, čo potom videli prítomní príslušníci polície, ktorí vypovedali o podozrivých okolnostiach a ktorí boli svedkami scény, ako členovia vietnamskej delegácie ťahajú neznámu osobu do lietadla s odôvodnením, že dotyčný si veľa vypil.

Ficov Smer nielen vtedy Žilinkovi tlieskal, ale práve táto kauza je Žilinkovým symbolom: odkedy je generálnym prokurátorom, nespráva sa ako muž zmeny, ale skôr ako prokurátor, na akých sme boli zvyknutí v starej ére a tiež ako prokurátor, ktorý pred nami ukrýva niečo dôležité aj vtedy, keď sa správa aktívne (proti Lipšicovi, Kyselovi), aj keď sa správa pasívne (kauza únos).

Akoby ho pri zemi držala politická gravitácia, ktorej sa zodpovedá väčšmi než objednávke po radikálnej zmene starých poriadkov.  

Vlani som sa nijako zvlášť netajil názorom – s ktorým som bol v novinárskej obci vo výraznejšej menšine – že Lipšic napriek svojej politickej aj advokátskej minulosti plnej rôznych konfliktov záujmov patrí do čela špeciálnej prokuratúry, lebo sa tam hodí práve svojím naturelom práve v tejto dobe.

Áno, Lipšic sa pri svojom mediálnom vystupovaní správa neštandardne a voči Žilinkovi ignoruje zavedenú prokurátorskú mentalitu subordinácie, keď neváha kritizovať podriadených svojho formálne nadriadeného.

Po Kováčikovej ére potrebovala špeciálna prokuratúra úplne nový prístup, prokurátorov, ktorí sa už nebudú správať ako utlmení úradníci, ale chopia sa svojich prípadov aj s rizikom, že sa urobia chyby, tentoraz nie z pasivity, ale aktivity. Napriek tomu, že sa po takzvanej utajovanej správe SIS, ktorej medializáciu zrežírovali nezávisle od seba Boris Kollár a Robert Fico, nehovorí už takmer o ničom inom než o zmanipulovanom vyšetrovaní a falošných kajúcnikoch, zatiaľ sa nepreukázal ani jeden prípad, kde by špeciálna prokuratúra pod vedením Lipšica manipulovala vyšetrovanie či výpovede kajúcnikov.

Zato vidíme množstvo prípadov, kde sa vďaka nasadeniu Lipšicových prokurátorov odhaľuje rozsiahla trestná činnosť na najvyšších úrovniach, o ktorej vypovedá už množstvo aktérov – a kde budú v najbližších týždňoch a mesiacoch podávané ďalšie obžaloby a padať rozsudky o vine či nevine.

Prokurátori na špeciále by odbornú časť svojej práce zvládali aj bez Lipšica. Lenže čo by v rámci svojej prokurátorskej mentality zrejme nemali šancu zvládnuť, je čeliť koncentrovanému tlaku zvonka, ktorý na nich nevyvíja len opozícia a časť vlády, ale aj samotný generálny prokurátor.

Napokon, jeden z Lipšicových hlavných protikandidátov, Ján Šanta, je dnes na rozdiel od väčšiny svojich kolegov na špeciálnej prokuratúre ticho. A jeden z najostrieľanejších prokurátorov Peter Kysel, na ktorom ležia najvážnejšie prípady, môže v týchto mesiacoch robiť svoju prácu aj preto, že obranu inštitúcie má na starosti Lipšic, ktorý je z politiky zvyknutý na tvrdé zápasy, vie, ako funguje politické zákulisie aj médiá a vie aj to, ako sa čelí tlaku rôznymi protiopatreniami.

To je dôvod, prečo stojí drvivá väčšina jeho podriadených kolegov za ním a nie je ešte demotivovaná. Majú dôvod veriť, že ich misia môže mať napriek silnému protivetru dobrú koncovku.   

A táto Lipšicova odolnosť, naučená z politiky, je hlavným dôvodom, pre ktorý si myslím ešte viac než začiatkom roka, že spraviť z neho špeciálneho prokurátora bolo tou najlepšou voľbou.

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas rokovania výboru pre obranu a bezpečnosť o kauze únosu vietnamského občana, 16. marca 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kot

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva