Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
20. august 2021

Zožeňte si stranícku knižku, môže rozhodnúť o živote a smrti

Zožeňte si stranícku knižku, môže rozhodnúť o živote a smrti

Aj keď obdobie komunizmu pominulo, príbeh z Afganistanu ukazuje, že červená stranícka knižka ešte stále môže zachrániť život.

Keď sa Nemec afganského pôvodu Asib Malekzada pred takmer dvoma desaťročiami začal angažovať v nemeckej sociálnodemokratickej SPD, asi netušil, aké dôležité raz bude preňho toto rozhodnutie.

Pri návšteve Afganistanu sa však Malekzada dostal do nemalých problémov. Ako jeden z nemála Nemcov zostal zaskočený rýchlym pádom Kábulu. Jeho pokus dostať sa so svojou snúbenicou včas na kábulské letisko nevyšiel a pár uviazol pri jednej z kontrol Talibanu. Islamisti totiž k letisku púšťajú len cudzincov a Malekzadovu snúbenicu, ktorá má afganské občianstvo, cez kontrolu nepustili.

33-ročný Nemec však svoju snúbenicu odmietol opustiť, vytiahol svoju červenú stranícku knižku a vyhlásil, že je „nemeckým diplomatom“. Bojovníci Talibanu uverili, že červená knižka je diplomatickým pasom, a pár pustili.

„To všetko sú analfabeti, to je známe po celom svete,“ vyhlásil Malekzada o bojovníkoch Talibanu. Jeho stranícka knižka mu tak napokon „zachránila život“.

Krátko sa zdalo, že ich útek zlyhá pre inú skupinu fundamentalistov – nemeckých úradníkov. Podľa pôvodných plánov mala nemecká armáda evakuovať Nemcov a ich príbuzných, no snúbencov plány na evakuáciu nezahŕňali.

Malekzada, ktorý pracuje ako projektový manažér, do Afganistanu odletel už pred dvoma týždňami, no nemecké úrady odmietli jeho snúbenicu pustiť do lietadla – hoci pár už je objednaný na sobáš na matričnom úrade v nemeckom Kasseli. „Trvajú na nemeckej byrokracii,“ sťažoval sa Malekzada. Napokon však byrokrati urobili výnimku, podľa agentúry dpa pár šťastne dorazil do Nemecka.

Cestujúci prichádzajú na Medzinárodné letisko Hamída Karzaja v Kábule v sobotu 14. augusta 2021. Foto TASR/AP

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva