Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
07. júl 2021

Referendum nebude, ale Robert Fico je na seba hrdý

Referendum nebude, ale Robert Fico je na seba hrdý

Referendum teda nebude. Robert Fico sa už pritom celkom impozantne rozbiehal do predreferendovej kampane.

Hoci ako starý politický lišiak a tiež právnik mal tušenie, že prezidentka svojím návrhom na Ústavný súd referendum definitívne zablokovala.

Ale Robert Fico neskladá zbrane. V nedeľu na národnej púti k sv. Cyrilovi a Metodovi na Branči rečnil opäť ako za starých čias. Bez papiera, s rétorickým nasadením hovoril o tom, aký dôležitý je štátny jazyk, vzdelanosť, kultúra, viera či štátnosť. A aj vzťahy s Ruskom či odvaha nehrať podľa toho, čo nám vraj v prezidentskej záhrade diktuje americká veľvyslankyňa.

Robert Fico dobre vie, že teraz má vzácnu šancu: musí šíriť pocit, že nie vyplašený Pellegrini, ale on, skúsený, zocelený, ošľahaný rôznymi bojmi a vetrami, je tou skutočnou alternatívou k terajšej moci. Áno, k tej, čo obmedzuje ľudí karanténami, očkovaniami či zavretými hranicami. A otravuje ich svojimi neustálymi rozbrojmi.

Po výpovedi ďalšieho spolupracujúceho, teda Františka Imreczeho, hlavné denníky v komentároch svojich šéfredaktorov avizovali, že Robert Fico definitívne skončil.

Že sa už čaká iba na deň, keď ho zavrú.

A že on už určite nebude viesť boj za slobodu napríklad pre nezaočkovaných, ale výlučne iba za slobodu pre seba, aby sa nedostal za mreže.

Ale aby sme sa s tým Robertom Ficom neprerátali. Doba mu praje.

Ľudia sú čoraz nahnevanejší, lebo povinné očkovanie, lebo zatvorené hranice, lebo vynútené karantény... A teraz ešte ani to referendum im nie je umožnené. Robert Fico dokáže tento hnev nespokojných či frustrovaných pomenovať aj ventilovať.

Samozrejme, Robert Fico má pre svoje nové nasadenie do politického boja aj osobné dôvody. Isto je ohrozovaný tým, že vo väzbe začnú rozprávať o pomeroch za jeho vlády aj iní, aby za svoju výpoveď dostali miernejší trest.

Fico musí všetkým, ktorí sa vo väzbe ešte nezlomili, dať najavo, že je pri sile. Že on sa ešte vráti k moci, a preto musia iba vydržať. Aj napriek rozhorúčeným celám, mučeniu, týraniu, ktorému sú podľa Fica jeho ľudia vo väzbe vystavení.

Odstaviť Matovičovu garnitúru cez referendum síce nevyšlo, ale on pôjde aj naďalej tejto politickej garnitúre po krku, bude ďalej bojovať.

Jeho misiou je teraz vyzerať príčetne, odhodlane, neústupčivo a nabudene. Teda ako človek, ktorý má ešte v politike perspektívu. A dokáže zvíťaziť.

Na svojej ostatnej tlačovke suverénne vyhlásil: „My tento boj vyhráme, to vám garantujem.“ To je jasný odkaz pre všetkých, čo by chceli vo väzbe začať rozprávať. Ak sa zlomia, bude ich on raz považovať za zradcov a slabochov.

Potrebuje dodávať ľuďom držaným vo väzbe nádej, že zmena je ešte možná a bude aj rýchla. To je teraz jeho misia.

Čím je ťažšie, tým Robert Fico pôsobí rozvážnejšie a pokojnejšie. Akoby mu podobný tlak prospieval. Nepôsobí už opuchnuto, hystericky, nazlostene či vystrašene, ani ako človek na pokraji síl.

„Ja som na seba hrdý,“ vyhlásil v nedeľu na Branči. „Urobili sme veľa chýb, ale v otázkach štátnosti, hrdosti, suverenity slovenského národa a Slovenskej republiky sme neurobili žiadnu chybu a ani neurobíme v budúcnosti, pokiaľ nám dáte šancu vrátiť sa.“

V nedeľu na púti na Branči videl zase raz oddané davy, zažil veľký potlesk a zbieral sily do ďalšieho súboja.

Možno bude aj posledný, ale odpisovať dopredu ho ešte netreba.

Národná púť na Branči v réžii Smeru. FOTO – FB SMER-SD

Inzercia

Inzercia

Odporúčame