Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
30. jún 2021

Matovič dnes / Vaša mafia je v base a dane sú v štátnej kase

Matovič dnes / Vaša mafia je v base a dane sú v štátnej kase

Pre niektorých ministrov je odvolávanie v parlamente vrcholne nepríjemná životná skúsenosť. To však neplatí o Igorovi Matovičovi.

Keď ho opozícia na čele s Petrom Pellegrinim naplánovala „grilovať“ v parlamente, zabudla na jednu vec. Matovič je bojovník.

Veľmi rád stojí svojmu nepriateľovi tvárou v tvár, rád reční a je zdatný rétor. Nemá zábrany používať tvrdší slovník, ešte pritvrdiť svoju „trnafčinu“ a prevteliť sa do naozaj ľudového tribúna.

Igor Matovič počas svojho „obhajovacieho“ prejavu v parlamente vyzeral tak nabudene a odhodlane ako vtedy, keď stál pred Počiatkovou vilou v Cannes a zavelil do ohromujúceho volebného finišu.

Peter Pellegrini sa určite necítil príjemne, keď mu uvoľnený, chvíľami akoby až šťastný Matovič vykričal, že je Ficovou slečnou alebo že letel štátnym lietadlom na súkromný koncert do Drážďan. A dal si zaplatiť aj limuzínu, ktorá ho odviezla z letiska do hotela. Celý tento silvestrovský výlet na „súkromnú žúrku s chlapcami“ stál vraj štát 9900 eur. A ak je Pellegrini aspoň trochu chlap, tak to štátu zaplatí.

Niekoľkokrát Pellegrinimu vykričal, že je skorumpovaný zlodej, lebo aj on sa podieľal na robení biznisu pre oligarchov alebo vtedy sedel tichučko ako voš pod chrastou. A prorokoval, že doba sa kráti, že sa ide v stíhaní korupčníkov čoraz vyššie a vyššie. Preto je v opozícii strach. Aj v tej Pellegriniho.

Matovič opäť dostal príležitosť pred kamerami vytiahnuť silné slová, často hovoril o podlosti, o falši, lebo slovník, ktorý sa nehodí k premiérovi ani k ministrovi financií, sa toleruje politikovi, ktorý sa musí brániť voči tvrdým obvineniam opozičníkov.

Zároveň mohol pripomenúť všetky svoje zásluhy v boji proti Ficovej garnitúre v čase, keď bola ešte silná a keď sa tvrdo kriminalizovala opozícia s pomocou štátom platených ľudí. Pospomínal Jankovskú, ako za kabelky predávala rozsudky, dokonca hovoril o akomsi úplatku vo forme „umelé kozy“. Toto si aj bulvár užije.

Matovič bol dokonca v takej vzletnej nálade, že mu napadali aj rýmy: Vaša mafia je v base a dane sú v štátnej kase! To je marketingový slogan prvej veľkosti. Určite by sa hodil aj do predvolebnej kampane, ak by sa voľby konali v dohľadnom čase.

Toto bol presne ten Matovič, ktorému sa podarilo vo finiši poslednej volebnej kampane knokautovať súperov. Malo to drajv aj vtip, aj údernosť. Občas sa v parlamentnej sále ozval úprimný smiech, občas potlesk.

Peter Pellegrini musel mať vysoký tep a možno aj oľutoval, že sa chcel prezentovať ako silný opozičný líder, aby ukázal, že teraz už v opozícii udáva tón on, a nie Robert Fico.

V skutočnosti poskytol možnosť Igorovi Matovičovi pripomenúť všetky zlyhania svojho vládnutia. A pripomínať vie Matovič skvele, za trinásť rokov v politike, a to zväčša v prvej línii boja, sa naozaj v tomto smere vypracoval.

Lenže nie sme vo volebnej kampani.

A máme už skúsenosť, že Matovič ako konštruktívny politik pri moci nepodáva ideálny výkon. Jemu svedčí skôr súboj.

A proti Pellegrinimu si to jednoducho užil.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Inzercia

Inzercia

Odporúčame