Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
29. jún 2021

Macron aj Le Penová utrpeli porážku, vyrastá im silný konzervatívny súper

Macron aj Le Penová utrpeli porážku, vyrastá im silný konzervatívny súper

Regionálne voľby vo Francúzsku otriasli rozložením politických síl. Následky by to mohlo mať aj na prezidentské voľby v budúcom roku.

Prieskumy verejnej mienky opäť dobre nezachytili vývoj nálad. Francúzske regionálne voľby vyhrali konzervatívni republikáni, ktorí v druhom kole získali 39 percent hlasov, na druhom mieste sa umiestnili socialisti. Republikáni tak budú mať siedmich regionálnych prezidentov, socialisti dokonca ôsmich. Macronovo hnutie LREM a nezávislí získali po jednom regióne.

Nacionalistické Rassemblement National, ktorého líderkou je Marine Le Penová, utrpelo porážku a stratilo tretinu svojich voličov. Ani hnutie Emmanuela Macrona La République en Marche! (LREM) nedokázalo voličov presvedčiť. Napriek tomu, že Macron a Le Penová dlhodobo vedú v prieskumoch ako najperspektívnejší kandidáti v budúcoročných voľbách, do výsledkov sa to nepremietlo.

Dôvody sú rôznorodé. Macron sa síce spamätal z prepadu preferencií v rokoch 2018 až 2019 a dokázal stabilizovať svojich podporovateľov, no jeho strana nemá regionálne ukotvenie. Hoci Macrona podporuje 40 percent voličov (u jeho predchodcu to rok pred voľbami bolo už len 14 percent) a má v prezidentských voľbách dobré šance na postup do druhého kola, v regionálnych voľbách je jeho LREM tak trochu nula.

Rassemblement National (RN) je zas stranou „zle vzdelaných a zle postavených“. Silné postavenie má najmä medzi robotníkmi, ale aj mladšími voličmi. Obe skupiny ochotu voliť RN síce deklarovali, no v deň volieb sa nakoniec neukázali.

Súvisí to aj s novou orientáciou strany. Porážka Marine Le Penovej v minulých prezidentských voľbách urýchlila jej snahy nahodiť nový imidž. Svojho otca, ktorý sa preslávil aj antisemitskými výrokmi, Marine vyhodila zo strany, ktorú jej otec založil, stranu premenovala a urobila ďalšie zmeny. Radikálnu rétoriku hroziacu odchodom z EÚ nahradila módnejším zameraním na ekologické témy, zelená politika v hnedom súkne má pomôcť presadiť to, po čom túži už dlho: Zavreté hranice.

Umiernené vystupovanie malo vyriešiť problém, že RN svoj voličský potenciál naplno vyčerpalo. Veľká časť voličov, najmä ženy a praktizujúci katolíci, stranu odmieta a bez nich RN nikdy nezíska väčšinu. Ukázalo sa to aj vo voľbách do europarlamentu, kde RN získalo 23 percent hlasov, no len 14 percent prišlo z radov praktizujúcich katolíkov. Namiesto RN katolíci volili Macrona a republikánov.

V regionálnych voľbách sa nová stratégia RN neosvedčila. Jej voliči sa nezaujímajú o sofistikované spôsoby, ako predať bežnému voličovi radikálnu politiku. „Chceme, aby vykopla migrantov,“ hlása jeden z voličov RN. Mnohí z nich preto zostali doma.

Naopak, nespokojných dokázal mobilizovať najmä republikán Xavier Bertrand. Macronovi, ktorému časť voličov vyčíta elitárstvo, vyčíta aj jeho štúdium na elitnej École nationale d’administration, kde vás „naučia všetko okrem zdravého rozumu“. Bertrand dúfa, že by ho víťazstvo republikánov mohlo vyniesť až do Elyzejského paláca. „Silný tím“ má francúzskym konzervatívcom pomôcť, aby sa po desiatich rokoch zmocnila prezidentského kresla.

Do volieb je však ešte ďaleko a výpovedná hodnota regionálnych volieb je obmedzená. Väčšina voličov sa na voľbách nezúčastnila, v skupine najmladších voličov do 25 rokov nešlo voliť dokonca rekordných 87 percent voličov. Bertrand má však napriek tomu šancu. Mnohí Francúzi si totiž neželajú zopakovanie duelu Macron-Le Penová z minulých volieb. Ak sa mu podarí osloviť týchto voličov, budúcoročný prezidentský duel môže vyzerať úplne inak.

Francúzski prezidentskí kandidáti Emmanuel Macron a Marine Le Penová pózujú pred začiatkom televíznej predvolebnej debaty v TV štúdiu v Saint Denis pri Paríži 3. mája 2017 pred druhým kolom prezidentských volieb vo Francúzsku, ktoré bude v nedeľu 7. mája. FOTO TASR/AP

Inzercia

Inzercia

Odporúčame