Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
24. jún 2021

Očkovanie: To, čo robí Smer, je sabotáž. Nikde na okolí nie je taká nebezpečná opozícia ako na Slovensku

Očkovanie: To, čo robí Smer, je sabotáž. Nikde na okolí nie je taká nebezpečná opozícia ako na Slovensku

Dvaja expremiéri sa správajú podľa hesla: čím horšie pre krajinu, tým lepšie pre nás.

Prichádza leto a pred Slovenskom stojí mamutia úloha, ako významne zvýšiť zaočkovanosť populácie, najmä tej staršej, aby sme o pár mesiacov nečelili v súvislosti s novými a infekčnejšími variantmi koronavírusu opäť preplneným nemocniciam a lockdownom.

To nie je strašenie, ale vcelku predvídateľná hrozba.

Máme zaočkovanú len zhruba polovicu seniorov nad 80 rokov (ich smrtnosť na vírus je vyše 30 percent), o niečo lepšie je to so šesťdesiatnikmi a sedemdesiatnikmi, pri päťdesiatnikoch sme v zaočkovanosti pod polovicou, pričom aj tu je smrtnosť okolo 1,65 percenta (viac v texte Martina Šustra) – ešte celkom nevieme, aká by bola smrtnosť pri delta variante, ktorý by sa u nás mohol stať dominantným v priebehu leta, zatiaľ je zrejmé len to, že je infekčnejší a spôsobuje viac hospitalizácií než britský variant.

Z prvých dát tiež vyplýva, že delta vírus dokáže prelomiť prirodzenú imunitu tých, ktorí v uplynulých mesiacoch už prekonali koronavírus (či už takzvaný wu-chanský alebo britský variant), najbezpečnejšou ochranou je očkovanie po druhej dávke. Aj preto bude kľúčové, či sa v najbližších týždňoch podarí prelomiť stagnáciu a celé leto udržať očkovanie na vyšších obrátkach. A to v situácii, keď státisíce ľudí celkom prirodzene necítia motiváciu, nie preto, že sú antivaxeri, ale po ťažkej a dlhej zime už nechcú o korone ani počuť a na výzvy k zodpovednosti sú po roku už alergickí, najmä ak prichádzajú od nepopulárnych vládnych politikov.

O vine tejto vládnej koalície je zbytočné hovoriť: jej samodeštrukčnosť pripravila štát o autoritu v najťažších časoch, v marci, keď mala naplno bežať kampaň za očkovanie vrátane nasadenia ruského Sputnika, sa mesiac rozpadala vláda. A očkovanie cez všeobecných lekárov, ktorí sú najbližšie ľuďom, sa má rozbehnúť až teraz, pričom v tejto chvíli nikto nevie, či a ako to bude v júli fungovať.

Ale kým vláde možno vyčítať nelíderstvo a nepripravenosť, to, čo predvádza súčasná opozícia, je sabotáž. Nikde na okolí sa opozícia nespráva takto hazardérsky a ľahostajne k životom. Expremiér Robert Fico pasoval do roly hlavného očkovacieho hovorcu Smeru svojho podpredsedu Ľuboša Blahu, ktorý na tlačovkách vedľa Fica dookola hovorí, že očkovanie má naplniť vrecká amerických farmafiriem, že ľuďom treba hovoriť o očkovaní pravdu, načo vzápätí nadväzuje vetami typu: „Hovoríme o experimentálnej vakcíne, ktorej výsledkom môže byť smrť, na Slovensku už preukázateľne zomreli traja ľudia na následky Pfizeru, Moderny, AstraZenecy.“

To hovorí politik, ktorého otec zomrel na covid, a hovorí to obyvateľom krajiny, kde za polroka zomrelo na covid takmer 13-tisíc ľudí. Bolo by úplne v poriadku, keby Blaha protestoval proti úvahám o povinnom očkovaní všetkých či rizikových skupín, on však protestuje takýmito vetami: „Štát teda chce poslať seniorov, ‚choďte si to skúsiť, ak to nevyjde, zomrú, čo už‘. (...) Toto nie je éra doktora Mengeleho, že môžeme robiť pokusy na ľuďoch.“

Ak vlády všetkých štátov presviedčajú, že vakcína je zdravie a sloboda, Smer ústami Blahu vytvára dojem, že vakcína je smrť. Vlastne robí to isté, čo kotlebovci a mazurekovci, ktorí oslovujú dokopy do desať percent populácie, len s tým rozdielom, že kým (ex)kotlebovské hnutie má mladších sympatizantov, Smer je naďalej silný v najrizikovejšej kategórii 60 plus.

Sám Fico hovorí o niečo opatrnejšie než Blaha, zdôrazňuje však, že sa zaočkovať nedá, ide vraj o čisto osobnú voľbu každého, od ktorej zároveň inými vetami odrádza, naposledy neváhal dodať, že istá jemu blízka osoba po očkovaní „padla ako kabela a bola mŕtva“. To hovorí muž s autoritou trojnásobného expremiéra.

Je jasné, že keby bol dnes Fico premiérom, správal by sa úplne opačne: mobilizoval by krajinu, možno by už teraz presadzoval povinné očkovanie minimálne rizikových skupín v mene záchrany tisícok životov a odvrátenia lockdownov. Napokon, keď za prvej Ficovej vlády vypukla panika okolo prasacej chrípky, jeho vláda neváhala nakúpiť milión vakcín (v roku 2009 sme ich zakúpili za 7,6 milióna eur), ktoré potom vyleteli komínom.

Ak by bol dnes Fico premiérom, veľmi pravdepodobne by sa správal podobne ako jeho politický spojenec a český prezident Miloš Zeman, ktorý sa nechal Pfizerom zaočkovať medzi prvými a pražskú kaviareň provokoval najmä výrokmi, že je za urýchlené očkovanie úplne všetkými vakcínami, nielen západnými, ale aj čínskymi a ruskými.

Najsilnejšia opozičná strana Hlas síce nešíri blahovskú protiočkovaciu paniku, Peter Pellegrini sa radšej venuje slameným panákom, keď hovorí, že je proti povinnému očkovaniu, hoci vlani tvrdil opak, tiež vraví, že na očkovanie zatiaľ nepôjde.

Pozrime sa na situáciu v okolitých štátoch: Popri prezidentovi Zemanovi a premiérovi Babišovi sú jasne za očkovanie lídri opozície, Ivan Bartoš od Pirátov aj Petr Fiala (Spolu), ktorí hovoria vety typu „očkovanie je jediný spôsob, ako sa vrátiť k normálnemu životu“), niečo podobné ako Smer a kotlebovci hovorí len Okamura.

V Maďarsku, ktoré od začiatku roka s očkovaním napreduje míľovými krokmi, robí už od konca minulého roka masívnu proočkovaciu kampaň Viktor Orbán, za očkovanie je aj opozícia, v Poľsku sú za očkovanie aj kľúčové opozičné strany, v Nemecku sú za očkovanie všetky strany, z protestnej AfD síce prichádzajú rôzne signály, ale zaočkovať sa dali aj vrcholní predstavitelia strany, 60-ročný Jörg Meuthen aj 80-ročný Alexander Gauland.

V Rakúsku je dôrazne za očkovanie veľká časť opozície, sociálni demokrati aj liberáli z NEOS. Z hlavného prúdu sa vymyká tretia strana opozície, národní populisti z FPÖ, ktorí ostro kritizovali mnohé protipandemické opatrenia. Doterajší líder strany Norbert Hofer, ktorý pred piatimi rokmi takmer zvíťazil v prezidentských voľbách, sa dal zaočkovať v apríli Pfizerom, teraz ho na čele vystriedal Herbert Kickl, ktorý okolo očkovania šíri podobnú náladu ako Fico.

Napokon zájdime ešte do Talianska, ktoré bolo prudko zasiahnuté oboma vlnami pandémie. Vo vláde pod vedením bankára Draghiho sa spojila takmer celá scéna, od ľavice cez liberálov po Mattea Salviniho, všetci sú za očkovanie. Salvini pred časom kritizoval, že očkovanie toskánskych seniorov veľmi mešká, pričom ide o ich zdravie a bezpečnosť, súčasne namieta proti očkovaniu detí (o čom sa úplne legitímne polemizuje aj v odborných kruhoch). Salvini ide na očkovanie v týchto dňoch, na očkovanie sa objednala aj Georgia Meloni, líderka opozície, ktorá je ideologicky spriaznená so Salvinim, Meloni súčasne napáda vládu pre úvahy, či časť obyvateľstva nechať zaočkovať povinne. To je opäť úplne legitímna kritika.

V Európe sotva nájdeme expremiéra, ktorý by spoločenskú atmosféru zamoroval protiočkovacou propagandou ako Robert Fico, a ťažšie by sme hľadali expremiéra, ktorý by sa správal v takejto situácii tak vlažne ako Peter Pellegrini. Ak príde zlá jeseň, obaja za to budú niesť priamu morálnu zodpovednosť.

Na fotke Robert Fico ako premiér a Ľuboš Blaha ako predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti, 28. júna 2016 v Bratislave.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame