Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
22. jún 2021

Neviete prísť na chuť videoformátu Postoj TV? Pomôže tento trik

Neviete prísť na chuť videoformátu Postoj TV? Pomôže tento trik

Drobný tip ako ťažiť z ohromného bohatstva informácií na YouTube.

Niektorí naši čitatelia nám opakovane hovoria, že trend internetových médií posilňovať popri klasických písaných článkoch aj podcasty a videorelácie nie je celkom ich šálka kávy. Pri písanom texte si sami volia rýchlosť čítania, môžu preskočiť, čo ich nezaujíma, aby sa rýchlo dostali k informácii, pre ktorú si na článok klikli. Toto im pri audio- a video-obsahu chýba, aj keď nám hovoria, že ponúkame zaujímavé témy. Vadí im akurát ten formát!

Ľudia majú svoje návyky, pokiaľ ide o konzumáciu mediálneho obsahu. Možno to tiež poznáte: Počúvate podcast alebo pozeráte videodiskusiu a po chvíli sa začnete nepokojne mrviť.

Sám som mal tento problém. Desať- alebo dvadsaťminútové videá na YouTube sa mi zdali príliš dlhé, aj keď išlo o zaujímavú tému.

Bola to škoda. YouTube dnes už nie sú len hudobné videoklipy, či amatérske videá o mačiatkach, natočené smartfónom. Na tejto službe sa nachádza množstvo informačne veľmi bohatých kanálov, ktoré pomáhajú aj pri práci. Mnohé sú v angličtine, no pribúda aj cenný obsah v slovenčine, či češtine.

Za posledných pár mesiacov som začal postupne aktívne sledovať asi tri desiatky kanálov o témach ako ekonomika, zahraničná politika, história, náboženstvo a podobne. O zaujímavých kanáloch na YouTube sa chystám toto leto spraviť sériu článkov. Niečo na spôsob môjho článku o téme youtubového kanála History Matters.

No je tu jeden problém: Tie videá „žerú“ strašne veľa času. Aby som teda dokázal skonzumovať viac videí za kratší čas, začal som využívať jednu funkciu, ktorú YouTube ponúka.

Keď si spustíte hociktoré video, vpravo dole máte ozubené koliesko pre Settings (Nastavenia). Keď si naň kliknete, v menu sa objaví okrem iného Playback Speed (Rýchlosť prehrávania).

Ľudia majú spravidla prednastavenú normálnu rýchlosť prehrávania. Lenže videá na YouTube sa dajú pozerať spomalene i zrýchlene. Ak si kliknete na Playback Speed, objavia sa vám možnosti. Rýchlosť prehrávania sa dá zrýchliť až na dvojnásobok. Dvadsaťminútové video sa potom dá pozrieť len za desať minút a na desaťminútové video si naopak vystačíte s piatimi minútami.

Iste, nemá zmysel takto konzumovať napríklad hudobné klipy. No zrýchlenie prehrávania sa výborne hodí napríklad pri diskusiách o spoločenských, či politických otázkach, kde vám ide o informáciu, nie o umelecký zážitok.

Prirodzene, dvojnásobné zrýchlenie môže byť pre niekoho príliš, zvlášť ak je video v cudzom jazyku. Stačí aj 1,5-násobné alebo 1,75-násobné zrýchlenie ako kompromis, kedy ešte šetríte čas a súčasne dokážete sledovať obsah hovoreného.

Zrýchlené prehrávanie mi umožnilo sledovať veľa informačne bohatého obsahu na YouTube (vrátane videí kolegov na Postoj TV), na čo by som inak nemal čas. Skúste tiež vyskúšať tento trik, možno urobí dobrú službu aj vám.

A ak nechcete, aby vám uniklo žiadne video z našej dielne, zakliknite si na YouTube odber (SUBSCRIBE) z kanála Postoj TV.

Na archívnej snímke z 20. marca 2018 aplikácia Youtube na iPade. Ilustračné FOTO TASR/AP.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame