Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
17. jún 2021

Koniec občianskych konzervatívcov na Slovensku

Koniec občianskych konzervatívcov na Slovensku

Vlastne to ani nie je prekvapivé, len to treba práve dnes pomenovať pre poriadok vecí.

Slovenský parlament odhlasoval uznesenie proti iniciatíve socialistického europoslanca Matića, ktorý chce cez Európsky parlament vytvoriť tlak na členské štáty, aby sa okrem iného obmedzila či rušila výhrada vo svedomí pre lekárov, ktorí odmietajú vykonávať potraty.

Nejde tu len o klasickú kultúrnu vojnu, kde sa tábory delia podľa názoru na interrupcie a na to, kde sa končí voľba ženy/rodičov a kde sa začína právo dieťaťa na život. Predkladatelia uznesenia okolo Anny Záborskej chceli vyslať signál, že takéto nátlakové správy nepatria na pôdu Európskeho parlamentu, lebo je vo výsostnej kompetencii členských štátov, ako regulujú interrupčnú politiku či výhradu vo svedomí.

Povedané inak, hoci Richard Sulík a Anna Záborská sa meritórne nezhodnú v otázke interrupcií, obaja sa z rôznych perspektív minimálne zhodnú v bode, že tieto hodnotové súboje sa majú odohrávať v jednotlivých členských štátoch, nie v bruselských inštitúciách.

Napokon, to bol zrejme aj dôvod, prečo sa SaS pri Záborskej iniciatíve nestavala na hlavu, čo sa dnes ukázalo aj pri hlasovaní v parlamente: poslanci SaS uznesenie proti Matićovej správe síce podľa očakávania nepodporili, ale okrem dvoch sa zdržali hlasovania. Zdržala sa aj Jana Bittó-Cigániková, ktorá sa vlani stala tvárou odporu proti Záborskej iniciatívam, tu však ani ona nevidela dôvod na vyhranenie sa.

Práve preto zarážajú mená tých dvoch poslancov z klubu SaS, ktorí cítili potrebu zahlasovať priamo proti Záborskej uzneseniu – jedným je Ondrej Dostál, líder Občianskej konzervatívnej strany, a druhým Peter Osuský, niekdajší člen OKS.

Boli časy, keď obaja títo politici hovorili, že súčasný interrupčný zákon je neprijateľný, lebo život sa začína počatím a zákony treba meniť v prospech ochrany nenarodených detí.

Ondrej Dostál dokonca ešte pred tromi rokmi verejne pripúšťal, že by bol za zákaz interrupcií s určitými výnimkami. To sa zmenilo, Dostál už posledné dva roky nielenže nehlasuje za najmäkšie pro-life úpravy, ale vlani aj spolu s Osuským podporil pozmeňovací návrh kolegyne Jany Bittó Cigánikovej, ktorá chcela cez Záborskej zákon zlegalizovať chemický potrat.

Dnešným hlasovaním Dostál a Osuský už teda nemohli poprieť svoje niekdajšie pro-life postoje, to sa už udialo vlani, popreli však to posledné, čo im zostávalo ako posledné útočisko pre zdôvodnenie vlastných občiansko-konzervatívnych postojov – hlasovali proti uzneseniu s pár vetami, ktoré by svojho času podpísali ako samozrejmosť. Záborskej uznesenie sa priamo hlási k deklarácii NR SR o kultúrno-etickej zvrchovanosti členských štátov EÚ, ktorú náš parlament schválil na návrh KDH v januári 2002, v tom čase ju podporili aj politici OKS.

Napokon, OKS aj sám Dostál si na odpore voči centralizačným ambíciám Bruselu vyslovene zakladali a dlhé roky na to budovali vlastný étos a značku, bol to ich jasný rozlišovací znak od SDKÚ, preto boli na rozdiel od Dzurindu a Mikloša proti euroústave aj eurovalu a ešte dodnes sú členom Aliancie európskych konzervatívcov a reformistov, kam do brexitu patrili aj britskí konzervatívci. Dostál kritizoval princíp „stále tesnejšej Únie“, prenášanie právomocí do Bruselu a vyzdvihoval dobrovoľnú spoluprácu členských štátov.

Dnes OKS nedokáže podpísať ani banálnu vetu, že „otázky týkajúce sa zdravotnej politiky a vzdelávania sú v kompetencii národných štátov – členov Európskej únie“, a hlasuje naľavo od Bittó-Cigánikovej.  

Tento slovenský pokus o občiansky/sekulárny typ konzervativizmu, akému sa najmä mediálne darí v susednom Česku (Echo24, Reflex), stroskotal už dávnejšie. Jeho kľúčový problém bol zrejme v tom, že bol založený viac na osobných vojnách v rámci stredo-pravého priestoru (proti SDKÚ, Dzurindovi, Miklošovi) než na autentických konzervatívnych ideách. Až to dospelo do štádia, že ľudia OKS hlasujú ako parlamentný výsadok Progresívneho Slovenska. Škoda.

Na snímke poslanci NR SR vľavo Peter Osuský a vpravo Ondrej Dostál počas rokovania 40. schôdze NR SR 12. februára 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Inzercia

Inzercia

Odporúčame