Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
15. jún 2021

Zlý policajt a zodpovednosť Romana Mikulca

Zlý policajt a zodpovednosť Romana Mikulca

Najvyšší súd včera rozhodol, že Adrián Szabó, riaditeľ inšpekčnej služby, poputuje do kolúznej väzby. Szabó je obvinený z brania úplatkov a vynášania informácií.

Včera sme sa tiež dozvedeli o zrušení obvinenia voči Branislavovi Zurianovi, bývalému šéfovi NAKA, ktoré vzniesla minulý mesiac Szabóova inšpekcia.

O tom, že obvinenie pôsobilo na prvý pohľad slabo, sme už predtým písali aj v Postoji, verejne tiež na to poukázal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Generálna prokuratúra zrušila obvinenie voči Zurianovi s tým, že bolo nezákonné a neopodstatnené, nebolo ani len možné „konštatovať naplnenie znakov skutkových podstát stíhaných trestných činov“.

Je zbytočné špekulovať, prečo sa inšpekcia púšťa do obvinení policajtov (Zurian, Kaľavský), ktoré jej padnú do mesiaca, rovnako sa ťažko dôveruje inšpekcii aj po tom, akou formou minulý štvrtok zaistila aj živé spisy NAKA.

A tým sa dostávame k zodpovednosti ministra vnútra Romana Mikulca, ktorý práve v parlamente čelí snahe Fica a jeho Smeru vysloviť mu nedôveru. Fico na parlamentnej pôde o Mikulcovi hovorí ako o súčiastke diabolského plánu, ktorým bolo za každú cenu pozatvárať členov opozície.

Samozrejme, aj Robert Fico vie, že je to len propaganda. Návrh na Mikulcovo odvolanie je v skutočnosti vábničkou pre Sme rodina, rovnakú funkciu plnil minulý mesiac návrh na predvolanie väzobne stíhaného Vladimíra Pčolinského – kým líder Hlasu Pellegrini prichádza s jalovými nápadmi typu odvolanie premiéra Hegera, Fico strieľa do koaličných radov ostrými a rozkladá krehkú koalícia zvnútra. Poslanec Sme rodina Peter Pčolinský otvorene hovorí, že Mikulcovi nedôveruje, najnovšie pre Aktuality.sk niečo podobné povedal aj na adresu policajného prezidenta Petra Kovaříka, ktorý je podľa neho „smerák“.

Dôvod nedôvery voči Kovaříkovi aj Mikulcovi je pre Sme rodina rovnaký: nepristrihli vyšetrovacím tímom NAKA krídla po tom, čo začali po obvineniach takzvaných kajúcnikov vyšetrovať exriaditeľa SIS Pčolinského.

Tým skutočným Mikulcovým problémom bola pasivita iného druhu, ktorou na radosť Roberta Fica – a dnes aj Sme rodiny – prispel ku konfliktu vnútri polície, čo dnes využíva SIS na rozohrávanie vlastných hier.

Vezmime si to na príbehu väzobne stíhaného Adriána Szabóa, šéfa inšpekcie, pre ktorého bola korupcia podľa špeciálnej prokuratúry štandardnou súčasťou jeho pôsobenia. Tak ako v lete 2018 na začiatku Pellegriniho vlády nahradil Lučanský Gašpara na poste prezidenta policajného zboru, Szabó nahradil vo vedení inšpekcie Lučanského. Szabóa tam menovala vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková s vedomím, že ide o Lučanského človeka a člena dovtedajšieho systému.

Ficov (a Pellegriniho) Smer si vrcholné policajné pozície ešte posilnil mocenským trikom, ktorý vydával za odpolitizovanie polície – po prijatí nového zákona už nemenoval šéfa policajného zboru či inšpekcie minister vnútra, ale voľba sa presunula do parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť s tým, že odvolať týchto vrcholných policajných funkcionárov už nebude môcť minister ani vláda, ale tri pätiny poslancov príslušného výboru.

Smer si tieto pozície zacementoval na jar 2019, z Lučanského sa stal (takmer) neodvolateľný šéf polície a Szabóa Smer presadil za (takmer) neodvolateľného šéfa inšpekcie.

Nová Matovičova vláda mala ústavnú väčšinu, mohla tento cementovací zákon zmeniť, v programovom vyhlásení si aj zapísala, že túto právnu úpravu prehodnotí. Ale nič sa nestalo, ministerstvo vnútra bolo zahltené riešením pandémie a Mikulec si vyrobil cnosť z toho, že do polície nijako nezasahuje.

Lučanský napokon odišiel po niekoľkomesačnej nedôstojnej prestrelke s Mikulcom, nahradil ho Peter Kovařík (čo verejne ofrflal Igor Matovič), ktorý v čele NAKA nevymenil Lučanského človeka Zuriana. Mikulec nevyvinul tlak na odchod Szabóa, hoci ako pre Postoj priznáva, nad jeho odchodom uvažoval.

Inšpekcia tak fungovala ďalej v starom svete, zmenilo sa len to, že vplyv stratili bödörovci.

Naproti pasívnemu Mikulcovi a nemohúcemu OĽaNO, ktoré malo boj proti korupcii a oligarchickým zločinným sieťam vpísaný v erbe, stál aktívny Boris Kollár – ten si hneď na začiatku vypýtal pre svoju stranu SIS, na čelo generálnej prokuratúry presadil Maroša Žilinku, jediného z kandidátov, ktorý bol prijateľný aj pre Smer.

Radikálnu zmenu, po ktorej volalo OĽaNO, tak dnes reprezentuje len ostrov, ktorý tvorí špeciálna prokuratúra s protizločineckým tímom NAKA. Proti tomuto ostrovu bezprecedentným spôsobom zasahuje inšpekcia, aby vyšetrila obvinenia SIS z manipulácií, kým verejnú mienku zatiaľ manipulujú úniky zo správ tajnej služby, rastie nedôvera medzi generálnou a špeciálnou prokuratúrou.

Lídrovi zmeny Igorovi Matovičovi už zhorelo viacero jeho srdcových vecí pod rukami, antigény, Sputnik – teraz mu začala horieť pod rukami aj najsrdcovejšia agenda, s ktorou vyhral voľby a potom ju prenechal pasívnemu Mikulcovi. Keby takto na vyšetrovanie NAKA útočil Sulík, líder OĽaNO by každý deň zvolával tlačovky a vykazoval ho z koalície, pri Borisovi Kollárovi, z ktorého si minulý rok v marci spravil svojho strategického parťáka, mu neostáva iné, než mlčať a veriť, že „dobre bude“.  

Riaditeľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra Adrián Szabó počas vypočutia na Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť 10. apríla 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Pavol Zachar 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame