Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
01. jún 2021

Rozvrat, ktorý už musí vyrušiť aj Sulíka s Matovičom

Rozvrat, ktorý už musí vyrušiť aj Sulíka s Matovičom

Práve skončené predsedníctvo Za ľudí dokonalo proces rozkladu tejto strany, ktorý sledujeme už nejaký ten piatok.

Stratégia Márie Kolíkovej a jej prívržencov prevziať kontrolu nad stranou Za ľudí nevyšla. Ich cieľom bolo zvolať v priebehu krátkeho obdobia mimoriadny snem, na ktorom by Veroniku Remišovú vymenila ministerka spravodlivosti. Kolíková túto ambíciou síce nikdy takto otvorene nepriznala, ale všetkým bolo jasné, že toto je jej plán.

Kolíkovej ľuďom sa však nepodarilo zvolať snem prostredníctvom rozhodnutia piatich krajských organizácií, hoci sa o to pokúšali. V Bratislave dokonca dosť drsným spôsobom, keď neumožnili hlasovať ľuďom, ktorí na to mali právo.

Nakoniec neuspeli ani v predsedníctve, ktoré tiež mohlo mimoriadny snem zvolať. Remišová, ktorej Kolíkovej okruh okrem iného vyčítal, že je slabou predsedníčkou, nakoniec urobila mocenský ťah. Využila svoju kompetenciu odvolať generálneho manažéra strany a šéfa straníckej kancelárie, a tým zmenila pomery v tomto orgáne vo svoj prospech.

Výsledkom je rozvrat, ktorý môže zamávať aj pomermi vo vnútri vládnej koalície.

V tejto chvíli sa nedá ešte vylúčiť, že mimoriadny snem strany sa nakoniec uskutoční, hoci určite nie v takom expresnom termíne, ako si to Kolíkovej krídlo predstavovalo. Dokonca sa nedá úplne zhodiť zo stola ani možnosť, že Mária Kolíková na ňom uspeje a stane sa predsedníčkou.

Ak však k tomu nedôjde, čo v tejto chvíli vyzerá ako pravdepodobnejšie, tak má ministerka spravodlivosti problém.

Kolíková si chce aj naďalej udržať ministerské kreslo. Pritom však vyhlasuje, že predsedníčka tej strany, ktorá ju na tento post nominovala, nemá jej dôveru. To je celkom absurdná situácia. Keďže si to uvedomuje aj samotná ministerka spravodlivosti, hovorí o nejakej frakcii, ktorá by vlastne fungovala ako samostatná koaličná sila. Opiera to o podporu siedmich poslancov klubu Za ľudí, hoci to vyzerá tak, že v tejto chvíli s istotou môže počítať iba s piatimi. Juraj Šeliga a Jana Žitňanská zatiaľ nepôsobia tak, že sa už rozhodli.

Takáto hra ministerke spravodlivosti vôbec nemusí vyjsť. Závisieť to bude nielen od Remišovej, ale aj od ďalších koaličných partnerov. Je dosť otázne, či Igor Matovič a Boris Kollár budú chcieť, aby sa im štvorkoalícia zmenila na de facto päťkoalíciu.

Možný je aj scenár, že strana Za ľudí Kolíkovú z ministerstva odvolá, pričom OĽaNO a Sme rodina s tým žiaden problém mať nebudú. Ministerka so svojou poslaneckou skupinkou by potom zrejme zamierila do opozície a koalícia by prišla o ústavnú väčšinu. Bola by to pre ňu síce nepríjemnosť, ale nie tragédia.

Kolíkovej spojenec Richard Sulík by s tým určite mal veľký problém, ale SaS by kvôli takémuto dôvodu vládu s veľkou pravdepodobnosťou neopustila. Na to, aby takýto krok Sulík dokázal predať svojim voličom, potrebuje iný typ konfliktu. Nie rozpad koaličného partnera.

Pokiaľ ide o ďalšiu budúcnosť strany Za ľudí, tak jedna vec sa dá tvrdiť s istotou. Dni, keď mohla pomýšľať na to, že by sa aj v budúcnosti mohla samostatne dostať do parlamentu, sú definitívne spočítané.

Najpravdepodobnejším scenárom je, že skupina okolo Kolíkovej časom zamieri buď k SaS, alebo ku progresívcom. Zvyšok okolo Remišovej zase nebude mať inú možnosť, ako uvažovať o integrácii či nejakom type predvolebnej spolupráce so stranami, ako sú OĽaNO či KDH.

Celkom smutná perspektíva pre stranu, ktorá sa ešte pred dvoma rokmi videla ako líder postficovskej zmeny.

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Inzercia

Inzercia

Odporúčame