Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
01. jún 2021

Neberte našim deťom letné tábory

Neberte našim deťom letné tábory

Ak sa nezmyselná podmienka PCR testov pre konanie letných táborov nezmení, tisícky detí zostanú opäť len bezprizorne sedieť doma. A to je to posledné, čo táto dotknutá generácia teraz potrebuje.

Podmienkou účasti na letnom tábore je doklad o negatívnom PCR alebo LAMP teste nie starší ako 72 hodín. Keď vezmeme do úvahy, že vykonanie takého testu stojí 50 až 70 €, cena tábora sa tým v nejednom prípade zdvojnásobí alebo aspoň neúmerne zvýši. Keď je v rodine viac detí, rodičia musia zaplatiť čiastku, ktorá sa stane neúnosnou.

Konečný efekt je jasný: deti z menej bohatých rodín do letného tábora nepôjdu. Resp. tábory sa budú hromadne rušiť pre nedostatok záujemcov. A tak sa naše deti môžu slobodne túlať po uliciach, môžu sa stretávať s pouličnou partiou, môžu vysedávať v puboch, čajovniach... Tam nepotrebujú žiadny test, dokonca im netreba ani rúško. Do skautského alebo iného detského tábora uprostred prírody však ísť nesmú. Lebo test.

Rodičom touto povinnosťou pribudla aj nemenej podstatná starosť navyše: zabezpečiť PCR testovanie tak, aby prebehlo v striktne ohraničenom termíne: aby výsledok testu nebol starší ako 72 hodín, ale aby zároveň termín testovania neprišiel neskoro, teda už v čase konania tábora. Otázka je, ako to spraviť, keď do tábora nastupuje povedzme 50 detí z tej istej obce v tom istom čase?

Do školy test netreba. Do ZUŠ-ky test netreba. Deti test nepotrebujú ani na celodenný (skautský, saleziánsky, farský...) výlet. Prečo ho potom potrebujú do tábora, kde sú týždeň alebo dva v uzavretej skupine kdesi na lúke či v lese, teda de facto v dokonalej karanténe?

Ak je toto „povolenie“ letných táborov odpoveďou našej vlády na varovania psychológov o detskej izolácii, depresiách, úzkostiach, narušenom sociálnom vývine, disociatívnych poruchách atď. – všetko v dôsledku zatvorených škôl –, nemáme byť veľmi na čo hrdí. Veď práve leto malo byť obdobie uvoľnenia, zvlášť teraz, keď nik netuší, čo bude na jeseň a či opäť nezostanú naše deti osamotené pred obrazovkami.

Máme tri mesiace na to, aby sme deťom umožnili aspoň trochu sa nadýchnuť normálneho života, stretnúť sa s kamarátmi, vybehať sa vonku aj s niekým iným, ako je vlastná rodina (iste v mnohých prípadoch upadnutá do ponorky). Kto je len trošku príčetný, vidí, aké je to dôležité a aké na hlavu postavené sú nariadenia z ministerstva.

 

Foto: archív Slovenský skauting, 68. zbor Biele vrany, Košice

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Dlhá cesta Betlehemského svetla

Dlhá cesta Betlehemského svetla

Betlehemské svetlo sa stalo súčasťou vianočnej atmosféry v mnohých európskych krajinách a šíri sa stále ďalej. Akú má históriu a čo všetko každoročne prekonáva tento malý plamienok symbolizujúci radosť a pokoj Vianoc?