Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
06. máj 2021

Divadelníci ukazujú prstom na kostoly, ich kritika je však falošná

Divadelníci ukazujú prstom na kostoly, ich kritika je však falošná

Od pondelka môžu záujemcovia opäť navštevovať kultúrne akcie. Divadelní pracovníci však opatrenia pokladajú za veľmi prísne, pričom sa porovnávajú s bohoslužbami.

Divadelníci tvrdia, že kultúrny semafor, ktorý ministerstvo predstavilo na konci apríla, obnovuje verejné umelecké produkcie iba symbolicky. „Na to, aby priniesol efektívny a funkčný spôsob kultúrnej prevádzky v čase pandémie, je potrebné mnohé detaily prepracovať,“ zdôrazňujú zástupcovia divadiel, ktorí v stredu adresovali ministerke kultúry Natálii Milanovej otvorený list.

Tvrdia, že je nespravodlivé, keď na predstavenie musí človek prísť s negatívnym antigénovým testom nie starším ako 24 hodín alebo negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín, zatiaľ čo iné odvetvia fungujú voľnejšie.

Na prísne podmienky reagovalo aj Mestské divadlo Žilina, ktoré internetom šíri svoju kampaň #Divadlo za t(r)est. Porovnávajú v nej opatrenia v divadlách s terasami reštaurácií, obchodnými centrami, ale aj kostolmi.

„Na bohoslužbu NIE JE potrebný test v žiadnom okrese,“ píše sa v jednom z kampaňových materiálov Mestského divadla Žilina. Vizualizácia zdôrazňuje potrebu 24-hodinového antigénového alebo 72-hodinového PCR testu pre návštevníkov divadiel.

„Je to ďalší z dôkazov zlyhávania Ministerstva kultúry pri vyjednávaní podmienok pre realizáciu kultúrnych podujatí,“ píše Mestské divadlo Žilina.

Tvrdenie, že na bohoslužbu nie je potrebný žiaden negatívny test je síce správne, treba však doplniť, že zatiaľ, čo sa divadlá môžu naplniť až do polovice (max. 150 ľudí v interiéri a 200 ľudí v exteriéri), do bežných kostolov pustia maximálne niekoľko desiatok ľudí.

Pri bohoslužbách totiž stále platí doterajší režim, a teda v kostoloch môže byť len jeden človek na 15 štvorcových metrov. To je v priemernom kostole do 50 ľudí. Ak tu teda nejaké opatrenia nemajú logiku, len prístup k divadlám to určite nebude.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame