Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. máj 2021

Tri pasce pre Eduarda Hegera

Tri pasce pre Eduarda Hegera

Nový premiér má za sebou ústavnú väčšinu, no jeho postavenie je značne vratkejšie, než keď ako premiérka štartovala Iveta Radičová, inak podpredsedníčka SDKÚ.

Heger už teraz čelí trom pasciam, stačí, ak neunikne z jednej, a jeho premiérovanie stroskotá.

Pasca číslo jeden je dostatočne známa, je ňou jeho šéf, toho času minister financií. Keď lídri Smeru nazývajú Hegera „sekretárkou skutočného premiéra“, nejde len o zlomyseľnú opozičnú propagandu. Dzurindovi by nenapadlo robiť v Radičovej neprítomnosti tlačovku na Úrade vlády, ale tu nejde iba o estetický dojem z verejných vystúpení. Každý vnútri koalície rozumie, že centrom moci nie je úrad premiéra a Hegerovo „áno“ je len predbežnou informáciou. Lenže kto je vlastne v tejto vláde centrom moci? Nominálny líder štvorkoalície Matovič, ktorý si nebol schopný zabezpečiť ani len to, aby bol s ním nový minister zdravotníctva za OĽaNO zladený v jeho srdcovej záležitosti Sputnika? V tejto vláde neplatia základné mocenské pravidlá, preto funguje ako kolotoč s ohňostrojom. Heger potrebuje vlastnú mocenskú bázu medzi ministrami OĽaNO a v poslaneckom klube, inak nebude premiérom, ale rukojemníkom svojho nestabilného šéfa a koaličných vzťahov.

Sme pri pasci číslo dva, pripravovanej revolúcii v rodinnej politike. Má ísť o vlajkovú loď vlády, ktorú Matovič avizuje už mesiace. Reforma daní a odvodov, ktorá by znamenala vyššiu podporu pre rodiny, sa technokraticky dá vyriešiť bez explózie nových dlhov: je možné viac zaťažiť spotrebu a podporiť pracujúcich rodičov napríklad cez systém daňových bonusov tak, že vo výsledku viac dostanú, než zaplatia cez vyššiu DPH či inú daň. Už od minulého týždňa je však zjavné, že chvályhodnému plánu hrozí osud Sputnika – okolo budú lietať iskry, až kým neexspiruje. V OĽaNO sú presvedčení, že reformu potápajú sulíkovci tým, že vypustili do obehu údajné návrhy zvýšiť DPH na 25 percent, aby súčasne mohli povedať, že nepodporia žiadne zvýšenie DPH. Matovič sa dnes SaS mstil tým, že zopakoval svoju toxickú vetu z koaličnej superkrízy, ako nám Sulík povalením vlády doprial osem rokov Smeru. Štvorkoalícia pritom po hrozných pandemických mesiacoch potrebuje vznešenejšie zdôvodnenie vlastnej existencie než len samotné bytie. Teda spoločný úspech, ktorým ukáže akcieschopnosť a ktorý ocení nemalá časť verejnosti. Autorita nového premiéra sa bude merať osudom tejto reformy.

Tretiu pascu nastražila Hegerovi hlaso-smerácka opozícia. 600-tisíc zozbieraných podpisov v priebehu krátkeho času a pri zákaze vychádzania ukazuje mieru protivládnej frustrácie aj mobilizácie. Je pravdepodobné, že prezidentka dá referendum o predčasných voľbách posúdiť Ústavnému súdu. Ak súd rozhodne, že takéto referendum nie je v rozpore s ústavou, na čo sú vcelku presvedčivé právne argumenty, začne sa ďalší boj Hegerovej vlády o život. V roku 2004, keď vyvolali referendum za predčasné voľby odbory s podporou vtedy čoraz silnejšieho Smeru, podpísalo hárky tiež okolo 600-tisíc občanov. Na referendum ich prišlo takmer 36 percent, čo na potrebné kvórum 50 percent a povalenie Dzurindovej vlády zďaleka nestačilo. 50-ka vyzerá aj dnes ako ťažko dosiahnuteľný cieľ, museli by prísť do nohy voliči terajšej opozície, teda Hlasu, Smeru, kotlebovcov I. a II., mimoparlamentných strán ako PS či KDH, plus aj časť voličov dnešnej koalície. Lenže aj keby bolo referendum neplatné, ale prišla by naň o poznanie väčšia masa ako v roku 2004, vratkú Hegerovu vládu by tento tlak zvonka rozložil. Z Hegerovej vlády musí preto vyžarovať namiesto chaosu a hádok nová emócia, ktorá demobilizuje časť potenciálnych účastníkov referenda.    

Dnešné schválenie programového vyhlásenia vlády bolo len povinnou formalitou. Hneď za prvou zákrutou číhajú na nového premiéra tri veľké prekážky.

Na snímke Igor Matovič, Veronika Remišová a predseda vlády Eduard Heger počas hlasovania o programovom vyhlásení vlády SR 4. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Odporúčame