Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
24. apríl 2021

Na Netflix sa vykašlite. Trojka RTVS ponúka nadčasové televízne klenoty

Na Netflix sa vykašlite. Trojka RTVS ponúka nadčasové televízne klenoty

Až teraz si človek začína vážiť obsah ošúchanej televíznej almary.

V poslednom čase som niekoľkokrát pocítil rozpaky, keď mi ten alebo onen známy odporučil, že si mám na Netflixe alebo HBO pozrieť nejaký nový trendový súčasný seriál.

Nič proti súčasným seriálom. Nedávno som dopozeral napríklad tretiu (a zatiaľ najlepšiu) sériu nemeckého kriminálneho seriálu Babylon Berlin na televíznej stanici Epic Drama a na Prima Max mám rozpozeraný výborný akčný postapokalyptický seriál Posledná loď.

No asi najviac v poslednom čase pozerám Trojku. Teda tretí kanál verejnoprávnej RTVS. Je to ako cesta v čase. Divák akoby pozeral obsah, ktorý Slovenská televízia vysielala v 90. rokoch a na prelome milénia – keďže sa vtedy veľa nového netočilo, väčšinou išlo o dookola opakované reprízy inscenácií, seriálov a filmov zo 60., 70. a 80. rokov.

Na prelome milénia to bola dosť otrava. Slovenskú televíziu vtedy prezývali „TV-Repríza“. Ľudia boli hladní po niečom novom, rýchlejšom, farebnejšom, dynamickejšom.

No potom tie dookola opakované reprízy z obrazovky RTVS načas zmizli. Jednotka i Dvojka začali ponúkať aktuálnejší, ešte neopozeraný obsah. Vzniklo medzitým viacero divácky úspešných seriálov (hlavne na komerčných staniciach) a do povedomia verejnosti sa dostala aj vďaka tomu nová generácia slovenských hercov.

S nedávnym vznikom Trojky, ktorej obsah fičí z veľkej časti na archívoch, sa opäť naskytla možnosť vrátiť sa k televíznej tvorbe zo 70. a 80. rokov, keď v skoro každom druhom filme hral „Dočko“ a Emil Horváth bol skutočne „mladší“. Tie staré veci sa teraz dajú pozerať systematickejšie a s dospelejším rozumom.

Nikdy predtým ani potom sa toho na Slovensku netočilo viac ako v spomenutom období. A medzi tými „starinami“ sa nachádza prekvapivo veľa vecí, ktoré sú stále „konkurencieschopné“. Ak sa človek povznesie nad dobovú kvalitu obrazu a zvuku, prípadne prijme takmer „divadelné“ pravidlá hry televíznej inscenácie. Ani pomalšie, rozvláčnejšie tempo rozprávania až tak neprekáža.

Iste, nie každý musí byť z Trojky podobne nadšený. Mne jej obsah zapadol aj do môjho neformálneho študijného programu „spoznávania slovenskosti“, ktorým teraz žijem.

Trojka tu okrem televíznych verzií slovenskej literárnej klasiky (Keď báčik z Chochoľova umrie, Ženský zákon, Ťapákovci, Statky zmätky...) ponúka aj hrané filmy a seriály o osobnostiach slovenských dejín: ľuďoch ako Jozef Murgaš (Reverend), Matej Bel (Matej Bel z Očovej), Jonáš Záborský (Národný hriešnik), Jozef Gregor Tajovský (Tá tajovská voda mútna) a, samozrejme, o rôznych členoch štúrovskej generácie (napríklad Anička Jurkovičová či Kde leží naša bieda).

K tomu treba prirátať veľa zaujímavých polozabudnutých dokumentov. Len včera som si takto pozrel dokumentárny film z roku 1997 Turčianski zemani dnes o potomkoch známych zemianskych rodov z Turca.

A ak vás nebavia slovenské témy, mnohé tie dramatizácie, čo chodia na Trojke, sú sfilmované diela svetovej literatúry. V posledných dňoch vysielajú napríklad veci od Stefana Zweiga.

Nie všetko je staré. Napríklad pred mesiacom Trojka vysielala divadelný záznam Sofoklovej Antigony z roku 2019 s hercami SND. Raz som zažil jedného konzervatívneho amerického právneho filozofa rozplývať sa nad Antigonou ako skvelou ilustráciu rozdielu medzi prirodzeným a pozitívnym právom. Keď som mu povedal, že na Slovensku je táto Sofoklova hra v povinnom čítaní pre stredné školy, bol z toho celý uveličený...

Takže Trojka dáva dobré veci. Keď chcelo jedno z predchádzajúcich vedení zriaďovať RTVS 3 ako športový kanál, zdalo sa to ako nosenie dreva do lesa – v televízii i na internete toto dobre pokrývajú súkromníci. No profilácia Trojky ako stanice, ktorá vysiela pôvodnú slovenskú televíznu klasiku či dramatickú tvorbu, je celkom zmysluplný koncept.

Ak teda nabudúce budete listovať v televíznom programe, dajte šancu aj Trojke RTVS.

Na snímke zľava Emil Horvát a Martin Huba počas generálnej skúšky inscenácie hry nemeckého dramatika Gerharta Hauptmanna Pred západom slnka v Činohre Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave 6. apríla 2018. Dvaja herci, ktorých na Trojke RTVS môžete často vidieť. Aj keď v podstatne mladších rokoch. FOTO TASR – Henrich Mišovič

Odporúčame