Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
12. apríl 2021

Srb medzi moslimami

Srb medzi moslimami

Minulý týždeň zomrel generál Divjak, obranca Sarajeva vo vojne deväťdesiatych rokov.

Jeho smrť obnovila spor moslimských Bosniakov a pravoslávnych Srbov o interpretáciu jeho postavy. Jovan Divjak, narodený v roku 1937 v Belehrade, pochádzal z rodiny bosnianskych Srbov. Jeho otec sa narodil v Bosne a Hercegovine, odkiaľ sa pred druhou svetovou vojnou odsťahoval do Belehradu.

V roku 1992 sa Divjak stal zástupcom Teritoriálnej obrany Bosny a Hercegoviny. Založenie Teritoriálnej obrany TO bolo hlavnou odpoveďou Juhoslávie na obsadenie Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Juhoslávia, ktorá bola od roku 1948 v konflikte s Moskvou a presadzovala vlastnú cestu socializmu, sa obávala, že by ju postihol rovnaký osud.

Z tohto dôvodu bola v roku 1969 založená Teritoriálna obrana, ktorá na úrovni jednotlivých členských republík mala viesť partizánsku vojnu proti prípadným okupantom. Keď po rozpade Juhoslávie veľkú časť Juhoslovanskej ľudovej armády viedli srbskí a čiernohorskí dôstojníci, ktorí podporovali srbské milície, TO vytvorila jadro armád Slovinska, Chorvátska či Bosny a Hercegoviny.

Divjak, ktorý v tom období bol dôstojníkom TO v Bosne, sa pridal na stranu armády Bosny a Hercegoviny. Ako jediný etnický Srb v armáde BiH dosiahol hodnosť generála a bol poverený bránením Sarajeva. Na rozdiel od mnohých iných veliteľov vo vojne v Bosne a Hercegovine Divjakovi nikdy nebolo preukázané zapletenie do vojnových zločinov.

Pre Srbov však Divjak zostal „zradcom“. Jeho lojalita voči novému štátu – nezávisle od národnosti či vierovyznania – predstavovala problém pre tých, ktorí tvrdili, že spolužitie s ostatnými národnosťami je nemožné. Spolu s Chorvátom Stjepanom Šiberom bol predstaviteľom pokusu založiť Bosnu ako spoločný štát Bosniakov, Srbov aj Chorvátov.

„Nacionalisti v Srbsku ma dnes nazývajú zradcom srbského ľudu a tu v Sarajeve ma chvália, pretože som jedným z mála Srbov, ktorí v meste zostali. Ale nezostal som v Sarajeve ako Srb. Svoju identitu nedefinujem prostredníctvom náboženstva alebo národnosti. Som Jovan Divjak, občan tejto krajiny,“ vyhlásil v rozhovore pred desiatimi rokmi.

Po vojne Divjak odsúdil relativizovanie vojnových zločinov aj bosniackymi politikmi a z protestu v roku 1997 vrátil hodnosť generála.

Medzi Sarajevčanmi smrť najslávnejšieho obrancu ich mesta vyvolala veľký zármutok. Časť z nich preto podpísala petíciu, ktorá žiada na Divjakovu počesť premenovať jednu zo sarajevských ulíc.

Na snímke žena, ktorá ukazuje zväčšenú fotografiu s podobizňou bosnianskeho generála vo výslužbe Jovana Divjaka počas protestu  5. marca 2011 v Sarajeve proti jeho zadržaniu. Na proteste sa zúčastnilo viac ako 5 000 ľudí. Divjaka zadržali na základe srbského zatykača vo štvrtok 4. marca na viedenskom letisku. Foto TASR/AP.

Odporúčame