Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
08. apríl 2021

Seriálový „Pán profesor“ naposledy riešil tému potratu

Seriálový „Pán profesor“ naposledy riešil tému potratu

Ako sa jej zhostil?

Televíznemu seriálu Pán profesor patrí pondelkový „prime time“ na Markíze. K obrazovkám jeho jednotlivé časti dokážu pritiahnuť každý týždeň okolo pol milióna divákov. Zvlášť silný je medzi mladými, na ktorých Markíza zacielila aj marketing seriálu. To z neho robí malú televíznu udalosť.

Nekonvenčný učiteľ chémie, fyziky a telocviku Samo Vozár (Tomáš Maštalír) v ňom rieši problémy študentov fiktívneho bratislavského gymnázia. Jednotlivé epizódy sa točia okolo tém ako anorexia, útek z domu, strata rodiča v dôsledku rakoviny, či problémy so zákonom. Nejde však o ťaživú sociálnu drámu ako to pri slovenskej filmovej a televíznej tvorbe často býva. Seriál sa naopak snaží vážne témy kombinovať s odľahčenými komickými prvkami.

Samovi Vozárovi sekunduje upätá slovenčinárka Klaudia Belanská (Gabriela Marcinková). Divácka príťažlivosť seriálu je založená aj na sústavnom iskrení medzi dvojicou učiteľov (skrátka, pozeráte to, lebo chcete vedieť ako to s nimi dopadne)...

V epizóde, ktorá bola odvysielaná tento týždeň, sa seriál dotkol aj témy potratu. Práve v čase, keď sa majú gymnazisti zamyslieť, kam pôjdu na vysokú školu, jedna študentka zistí, že so svojím priateľom čaká dieťa. A rieši, čo ďalej.

Rodičia ju tlačia do potratu. Najmä matka, ktorá tiež otehotnela ako študentka, kvôli čomu nedokončila právnickú fakultu a skončila ako vedúca jedálne.

Je to zápletka, zaujímavá aj ako spoločenský fenomén. Populárny seriál chce reflektovať život svojich divákov, predovšetkým mladej generácie, ale má v sebe potenciál tiež spätne ho ovplyvňovať a formovať tým ako sa jeho postavy v rôznych situáciách rozhodujú.

Ako teda tvorcovia rozlúskli dilemu študentky: Ísť na potrat alebo si dieťa ponechať?

V poslednej chvíli sa dievča rozhodne pre život. Dopomôžu tomu aj Samo a Klaudia, keď nechtiac v nemocnici spustia protipožiarny poplach po tom ako sa na seba vrhli v nemocničnom kumbále, čo spustí evakuáciu budovy.

Neskôr je ešte dopovedané, že tehotenstvo pre študentku nebolo úplne neočakávané. Prederavila totiž kondómy, aby si zaviazala svojho priateľa, lebo sa bála, že po skončení strednej školy ju opustí. No ten jej veľkoryso odpustí a obaja sú pripravení dieťa prijať, hoci novej situácii budú musieť prispôsobiť svoje plány do budúcnosti…

Celkom pozitívne posolstvo, ktoré si zaslúži oceniť! Niežeby seriál Pán profesor bol nejakou výstavnou skriňou tradičných konzervatívnych hodnôt. Naopak, sústavné sexuálne narážky v dialógoch postáv občas pôsobia až strojene, keď vezmete do úvahy všetky tie články a prieskumy, vychádzajúce v posledných rokoch, podľa ktorých reálni mladí ľudia strácajú záujem o sex, respektíve, odkladajú ho v porovnaní s predchádzajúcou generáciou na neskôr.

Seriál sa ani nehrá na nejakú vysokú zábavu. Čo však neznamená, že sa mu občas nepodarí pomenovať nejaký spoločenský jav správne. Veľká časť problémov seriálových študentov vyviera z pomerov v ich rodinách. A tak je to zrejme aj v skutočnosti.

Ako už bolo povedané, malú seriálovú reklamu v prospech rozhodnutia pre život treba oceniť. A keď už hovoríme o tehotenstve a deťoch, za zmienku stojí, že podľa portálu televízie Markíza sa herečka Gabriela Marcinková, ktorá hrá v Pánovi profesorovi jednu z hlavných úloh, práve v týchto dňoch stala druhýkrát mamou. Po dcére Eme sa jej narodil syn Jakub.

Tridsaťtriročná Gabriela Marcinková patrí v súčasnosti k najobsadzovanejším slovenským herečkám. Jej manžel, Martin Mihalčín je spevákom prešovskej hudobnej skupiny Heľenine oči.

Na obrázku herečka Gabriela Marcinková. FOTO TASR - Michal Svítok

Odporúčame