Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
08. apríl 2021

Maďari sa vracajú o dvadsať rokov späť, len bez Bugára. Ale treba s nimi počítať

Maďari sa vracajú o dvadsať rokov späť, len bez Bugára. Ale treba s nimi počítať

Vzniká nová maďarská strana, ktorú treba brať vážne.

Vo virvare vládnej krízy trochu zanikla jedna dôležitá udalosť. Ide o spojenie troch maďarských strán SMK, Most a Spolupatričnosť do jedného subjektu. Vznik novej strany Aliancia – Maďari, národnosti a regióny je pritom určite významný počin, ktorý môže ovplyvniť podobu budúceho parlamentu.

Vyjednávania medzi týmito tromi stranami trvali už od leta minulého roku a ešte v decembri to vyzeralo, že k dohode je poriadne ďaleko. Tri strany sa totiž nevedeli zhodnúť na pomere zastúpenia v orgánoch nového subjektu. Spolupatričnosť mala problém, že by v riadiacich štruktúrach bola zastúpená menej ako Most a dohoda sa na tomto bode zasekla.

Vládna kríza a obava z predčasných volieb však vyjednávania urýchlila, pričom svoju úlohu pri nájdení kompromisu zohral aj tlak z Budapešti. SMK bude tak mať v orgánoch strany 50 percentné zastúpenie. Spolupatričnosť nakoniec ustúpila a bude o niečo slabšia ako Most.

Predsedu Aliancie nominuje SMK, Mostu pripadne post predsedu Republikovej rady a Spolupatričnosť bude mať odborného podpredsedu. O konkrétnych menách menách sa má rozhodnúť neskôr, keď sa nová strana aj formálne konštituuje.

Pokiaľ ide o smerovanie strany, tak to bude hodnotový mix. Budú v nej ako liberálnejší, tak konzervatívnejší politici, SMK a Most tam prinesú svoje rozvetvené komunálne štruktúry a Spolupatričnosť zase tvoria skôr mladší aktivisti s dobrými väzbami na Budapešť. Kľúčový tmelom tohto pestrého zoskupenia však bude jednoznačne etnicita. Všetky tri strany tiež budú mať v Aliancii svoje vlastné platformy.

Vyzerá to ako návrat k modelu SMK z roku 1998. Aj tá vtedy, pod tlakom Mečiarovej zmeny volebného zákona, vznikla zlúčení troch dovtedy samostatných strán, Spolužitia, Maďarského kresťanskodemokratického hnutia a liberálnejšej Maďarskej občianskej strany. Tiež v nej spočiatku fungovali platformy, kresťansko-konzervatívna a občianska. Ale aj SMK sa prezentovala najmä ako maďarská strana.

Hoci vznik Aliancie je istým spôsobom návrat maďarskej menšinovej politiky o dvadsať rokov dozadu, oproti roku 1998 existujú dva podstatné rozdiely.

Maďarská politika na Slovensku dnes nedisponuje takým charizmatickým lídrom, ako bol Béla Bugár. Ani v SMK, ani v Moste či Spolupatričnosti dnes nikoho podobného nevidieť. Aj keď sa v kuloároch špekuluje, že do Aliancie by mohol smerovať Juraj Gyimesi, ktorý je dnes poslancom za OĽaNO a nedávno sa zviditeľnil pri téme sčítania obyvateľstva, formát Bugára z roku 1998 to určite nie je.

Druhým rozdiel oproti roku 1998 je podpora maďarského intelektuálneho prostredia. Vtedy väčšina maďarských intelektuálov vznik SMK podporovala a považovali ju za svoj projekt. Dnes v týchto kruhoch panuje voči Aliancii oveľa väčšia skepsa. Za lepšiu cestu, ako čisto etnickú stranu, považujú mnohí maďarskí intelektuáli spoluprácu maďarských politikov so slovenskými politickými stranami. Maďarskú platformu vo vnútri má napríklad Progresívne Slovensko.

Aj napriek týmto hendikepom však treba brať vznikajúcu novú maďarskú stranu vážne. Potenciál na to, aby sa dostala do parlamentu, určite má. Treba s ňou teda počítať aj pri uvažovaní o tom, ako by po voľbách mohla vyzerať ďalšia vláda.

Pokiaľ ide politickú spoluprácu, Aliancia sa zatiaľ jednoznačne negatívne vymedzila len voči ĽSNS a Smeru. Čiže, ak sa dnes napríklad rieši, s kým by v budúcnosti mohol vládnuť Peter Pellegrini, nový maďarský subjekt z týchto úvah netreba vynechávať.

Foto: Predseda SMK Krisztián Forró, predseda strany Most-Híd László Sólymos a predseda Spolupatričnosti Szabolcs Mózes počas tlačovej konferencie k vzniku nového politického subjektu Aliancia - Szövetség. Foto: TASR/ Dano Veselský.

Odporúčame