Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
22. marec 2021

Matovič sa správa, akoby chcel menšinovú vládu

Matovič sa správa, akoby chcel menšinovú vládu

Zdá sa, že premiér sleduje tajný cieľ, ktorý nechce ani nemôže verejne pomenovať.

Včerajšia ponuka Igora Matoviča by sa dala opísať scénkou, kde jeden sused druhému po hrozných susedských hádkach konečne podáva pravačku – a popritom hodí do predzáhradky odistený granát.

Čisto formálne, Matovič splnil požiadavku menších koaličných strán: je ochotný odísť z čela vlády. Lenže ducha požiadavky nenaplnil, vlastne sa mu vysmial. Najmä od SaS sa nedalo čakať, že na to pristúpi, lebo vzdať sa rezortu plus Sulíka vo vláde výmenou za to, že Matovič vo vláde zotrvá a ponechá si veľmi silné ministerstvo, by bolo príliš ponižujúcim vyústením krízy.

Ešte ťažšie dopadol granát v predzáhradke Za ľudí. Veronika Remišová chce veľmi zostať vo vláde, na druhej strane čelí vnútornej revolte a po odchode Kolíkovej z ministerstva spravodlivosti už nemá šancu garantovať poslanecké hlasy v prospech koalície. Kolíková by vytlačila z parlamentu poslankyňu, primátorku Lučenca Alexandru Pivkovú, ktorá patrí k Remišovej krídlu. Remišová by tak v trojkoalícii garantovala Matovičovi troch-štyroch poslancov, vláda by už tak bez podpory Kolíkovej a Šeligovho krídla nemala väčšinu.

Je nepochybné, že Igor Matovič číta túto situáciu. Stále je možné, že v skutočnosti chce ďalej vládnuť vo štvorkoalícii, včerajší návrh predostrel s cynizmom obchodníka, ktorý si užil štuchance voči Kolíkovej a Šeligovi, ale je pripravený ďalej zjednávať o cene a dnes alebo zajtra ponúkne ďalší ústupok (dobre, tak teda nebudem ani vo vláde).

Ale je tu aj iný scenár. Matovičovi sa v skutočnosti nechce ísť do dobrodružstva so skladaním novej vlády, pretože po demisii svojej vlády a do ustanovenia novej by aj napriek vnútrokoaličnej dohode stratil moc nad situáciou. Zuzana Čaputová by ako prezidentka mala až do poverenia vlády silné postavenie, mohla by niektoré Matovičove predstavy zablokovať, minimálne to výrazne skomplikovať.

Navyše, Matovič sa už nechce tlačiť k múru Sulíkom, ktorý by bol asi najradšej, keby koalícia padla a ďalšieho premiéra určovala Čaputová, nie Matovič – len to nemôže nahlas povedať. A rovnako sa Matovič nechce tlačiť k múru ani progresívno-odbojným krídlom Za ľudí, ktoré si tak či tak už nespája svoju budúcnosť s vlastnou stranou ani touto vládou.

Preto už Matovič a Sulík zápasia len o to, komu sa v ľudovej mienke pripíše zodpovednosť za pád vlády, ale inak sa už nikto z nich nehodlá dohodnúť. Preto robil Sulík v uplynulých dňoch z Matoviča „neschopného chudáka“ (to glosovala Remišová trefne) a preto mu to premiér vrátil ponukou, ktorú Sulík nemohol prijať.

Igor Matovič sa vnútri možno rozhodol, že mu stojí za to skúsiť menšinovú vládu s OĽaNO-Sme rodina (70 poslancov), loviť vo vodách nezaradených poslancov a zvyškoch Remišovej skupinky a ťahať to ako premiér nejako ďalej. Boris Kollár to síce dosiaľ odmieta, ale ak SaS odíde a Za ľudí sa samorozsype, obchodník Kollár nebude chcieť páchať harakiri s predčasnými voľbami a dá tomu šancu.

Menšinová vláda má podobne tristnú perspektívu ako pokračovanie tejto koalície. Ale z pohľadu Matoviča, obkľúčeného nepriateľmi, možno dáva nové dobrodružstvo väčší zmysel.

Foto TASR – Dano Veselský

Odporúčame