Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
18. február 2021

Nefixujme sa na EÚ, je správne spustiť rokovania s Rusmi o Sputniku hneď zajtra

Nefixujme sa na EÚ, je správne spustiť rokovania s Rusmi o Sputniku hneď zajtra

Premiér Matovič potrebuje prekryť zlyhanie svojho skríningu, ale inak sleduje dobrý cieľ.

Debata, ktorá sa vedie o tom, či si má Slovensko zaobstarať Sputnik V a začať očkovať aj bez súhlasu Európskej liekovej agentúry (EMA), je sčasti pomýlená.

Začať čo najrýchlejšie rokovať s Rusmi a zazmluvniť si dostatočné množstvo vakcíny je vecou národného záujmu – ako ukazujú trendy z Izraela, momentálne najzaočkovanejšej populácie proti covidu, vakcíny fungujú, v našich silách je očkovať viac, lenže aj v dôsledku nezvládnutej obstarávacej politiky EÚ ich nemáme dostatok.

Aj keď sa Matovičova vláda dnes večer väčšinovo zhodne, že treba začať rokovať s Rusmi, ešte aj v prípade úspešného zazmluvnenia potrvá ďalšie týždne, kým sa k nám Sputnik dostane. A tiež je otázne, v akom množstve to bude. Rusi už Maďarom dodali prvú várku, ale zďaleka nie v takom objeme, aký bol objednaný. Celá akcia môže napokon dopadnúť ako fiasko – s Rusmi zazmluvníme veľké dodávky, no príde len malá časť, ktorá náš problém nijako významne nevyrieši. Ale to nič nemení na tom, že túto cestu treba skúsiť.

Samozrejme, ďalším problémom je, že ruský výrobca stále nepožiadal o registráciu vakcíny v Európskej únii – je neisté, kedy to spraví, a ak to aj spraví, EMA ešte len začne s hĺbkovým skúmaním, čo opäť potrvá dlho.  

Minister zahraničia Korčok, podpredsedníčka vlády Veronika Remišová alebo europoslanci Progresívneho Slovenska sa však ohradzujú proti tomu, aby sa vakcína mohla používať bez súhlasu EMA.

Richard Sulík je flexibilnejší a presadzuje, aby ju pred nasadením schválili buď EMA, alebo náš Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Ústav sa už vyjadril, že je schopný aj s pomocou odborníkov mimo štátneho ústavu dodať údaje o farmaceutickej kvalite, účinnosti aj bezpečnosti ruskej vakcíny, výrobca však musí najskôr dodať požadované údaje a dokumenty.

To nie je zlá cesta, v pokusoch a špeciálnom národnom prístupe nebudeme sami. Ak nedôverujeme spôsobu, akým prišlo k schvaľovaniu Sputnika a potvrdeniu jeho bezpečnosti v Maďarsku, kde ho pod zrejmým Orbánovým tlakom odobril tamojší úrad pre kontrolu liečiv, aj v ďalších európskych štátoch silnie tlak, aby dostal Sputnik čo najrýchlejšie zelenú.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz už začiatkom februára vyhlásil, že Rakúsko sa pokúsi uvoľniť výrobné kapacity, aby aj na svojom území vedelo vyrábať ruské a čínske vakcíny, a súčasne vyjadril znepokojenie, aké pomalé a byrokratické sú európske procedúry. Rovnako žiadajú o povolenie Sputnika viaceré talianske regióny, ktoré sa boria s nedostatkom európsky schválených vakcín a tlačia na vládu v Ríme, aby sa v tom Taliani správali autonómne.

Ak by napríklad účinnosť aj bezpečnosť Sputnika odobrili príslušné rakúske či talianske liekové agentúry, bolo by rozumné, aby akurát Slovensko, ktoré zažíva celosvetovo rekordnú druhú vlnu korony, čakalo na schválenie EMA a požehnanie Európskej komisie?

Na Slovensku však časť politickej aj mediálnej scény dlhodobo trpí submisívnym postojom voči EÚ a jej inštitúciám a už podvedome má úzkosť z akéhokoľvek odchýlenia od európskej línie. Hovoria tomu moderný európsky prístup, ale často z toho trčí skôr nedostatok vlastného sebavedomia a provinčnosť.

Mimochodom, aj v najviac proeurópskej krajine, akou je Nemecko, sa otvorene pomenúvajú vakcinačné zlyhania Európskej únie.

Pomerne presne to pomenoval významný nemecký novinár Nikolaus Blome, ktorý bol súčasťou vedenia denníka Bild, týždenníka Spiegel a dnes riadi politické oddelenie v RTL. Blome pôsobil aj štyri roky ako korešpondent v Bruseli, kde si všimol jeden zo základných problémov EÚ: eurokomisia je síce silnejšia než národné štáty v oblastiach, ako je klimatická politika či zápas s globálnymi gigantmi ako Google a Facebook, ale keď na ňu majú byť prenesené ďalšie nové úlohy a kompetencie, „zakaždým povie slepo Áno a nikdy Nie. Obávam sa, že na tomto svojom áno-izme Brusel jedného dňa zahynie. Sebapreťažovanie hraničí so sebamrzačením“.

Podľa Blomeho bolo bláznivosťou preniesť zachraňovanie kontinentu pred pandémiou storočia na úrad komisie, ktorý v tejto oblasti nikdy neoplýval skúsenosťou ani váhou a od roku 2004 mu šéfovali komisári z Cypru, Malty a Litvy. Poveriť ich obstarávaním vakcín pre celú Európu tak bolo podľa Blomeho buď „veľmi naivnou EUfóriou, alebo bol za tým tajný úmysel, nech si bruselskí úradníci opäť raz nabehnú na nôž“.

A od nás by bolo v tejto chvíli naivné nečinne čakať na EÚ a neskúsiť obstaranie vakcín na vlastnú päsť, aj za cenu kritiky zo strany Komisie. 

Ilustračné foto TASR/AP

Odporúčame