Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
17. február 2021

Koalíciou Kollárov odchod neotrasie, ale stranou Za ľudí môže

Koalíciou Kollárov odchod neotrasie, ale stranou Za ľudí môže

Poslanec a primátor Hlohovca Miroslav Kollár vystúpil zo strany Za ľudí a prestáva byť aj členom vládnej koalície.

Svoj odchod zdôvodnil tým, že už nechce ďalej legitimizovať chaotické a nekompetentné vládnutie Igora Matoviča. „V každej demokratickej európskej krajine by v takejto situácii mal odstúpiť minimálne minister zdravotníctva. A v našom konkrétnom prípade by mal vyvodiť osobnú zodpovednosť aj premiér Igor Matovič,“ napísal Kollár vo svojom vyhlásení.

Zase až také veľké prekvapenie to nie je. Vo vnútri strany Za ľudí sa Kollár už dlhší čas necítil úplne komfortne. V lete minulého roku prehral súboj o predsednícke kreslo s Veronikou Remišovou a z vedenia strany bol de facto odstavený. K ďalšej budúcnosti Za ľudí bol skeptický a videl ju v pozícii okrajovej politickej strany.

Aj voči Igorovi Matovičovi sa Kollár vymedzoval v podstate hneď od vzniku tejto vládnej koalície, napätie medzi ním a premiérom postupne narastalo a v ostatných týždňoch sa obidvaja dostali do pomerne ostrého sporu ohľadom celoplošného testovania.

Kollárova ďalšia politická budúcnosť je v tejto chvíli nejasná. Je veľmi pravdepodobné, že žiaden konkrétny plán nemá ani on sám. Hoci niekoľko možných scenárov si aj dnes už vieme predstaviť. So svojimi názormi sa Miroslav Kollár pokojne môže zaradiť do progresívneho prúdu a zastupovať stranu Progresívne Slovensko v parlamente.

Možné je aj to, že viacerí populárni predstavitelia samosprávy sa časom rozhodnú pretaviť svoj politický kapitál do založenia novej primátorskej strany na spôsob českého hnutia STAN (Starostovia a nezávislí) a primátor Hlohovca sa stane súčasťou tohto projektu.

V každom prípade, fungovanie vládnej koalície Kollárov odchod zatiaľ nijako neohrozuje. Nemení sa ani to, že sa v parlamente stále bude môcť oprieť o ústavnú väčšinu.

Vážnejšie dôsledky to však môže mať pre stranu Za ľudí.

Kollár nebol v strane úplne osmoteným hráčom, ale patril k širšej názorovej skupine, ktorú okrem neho tvorili aj poslanci Jana Žitňanská, Juraj Šeliga či Tomáš Vlalášek. Tí ho podporovali aj v súboji o predsednícke kreslo.

Zatiaľ nie je jasné, ako budú títo poslanci na rozhodnutie primátora Hlohovca reagovať. Ani to, či išlo o izolované rozhodnutie jedného politika alebo prvý signál väčšej vnútrostraníckej rebélie.

Ale ak by odchod primátora Hlohovca odštartoval v strane Za ľudí väčšie vnútorné pnutie, čo sa v tejto chvíli nedá vylúčiť, bola by to pre Veroniku Remišovú veľmi nepríjemná situácia.

Foto TASR/ Radovan Stoklasa

Odporúčame