Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
11. február 2021

Čo zatiaľ ukázalo testovanie rakúskych školákov

Čo zatiaľ ukázalo testovanie rakúskych školákov

V Rakúsku sa od pondelka môžu do základných škôl vrátiť žiaci, ktorí sa otestujú samovýterovými antigénovými testami.

„Prvostupniari“ sa testujú dvakrát do týždňa, žiaci na druhom stupni, ktorí sa striedajú v škole „na zmeny“, majú výter z nosa povinný raz za týždeň.

Ako píše český portál info.cz, výsledok testovania rakúskych školákov dáva zatiaľ za pravdu tým, ktorí zatvorenie škôl kritizovali. V prvý deň sa totiž otestovalo 280-tisíc detí, z ktorých bolo pozitívnych iba 56. Rakúski experti však upozorňujú, že tieto rýchlotesty nemusia byť spoľahlivé.

„Som si istý, že testy nezachytili mnoho detí infikovaných covidom,“ cituje info.cz mikrobiológa z viedenskej univerzity Michaela Wagnera, ktorý to uviedol pre Der Standard. Podľa neho množstvo detí, ktoré dostali negatívny výsledok, je pravdepodobne pozitívnych a môže ďalej šíriť vírus. Antigénové testy, ktorými sa robí výter z prednej časti nosa, sú podľa odborníkov menej citlivé.

Podľa štúdie zdravotníckej agentúry Ages zistili nákazu iba u 75 percent ľudí, ktorí v skutočnosti boli infikovaní a mali mierne príznaky ochorenia. Keď rovnakú „skúšku správnosti“ realizovali u bezpríznakových ľudí, odhalili rýchlotesty nákazu len u 41 percent z nich.

Navyše, výter, ktorý si deti robia samy, nemusí byť podľa expertov dostatočne dôsledný. Na druhej strane je to však lepšie ako žiaden test, a tak ho úplne nezavrhujú. „Menej citlivé, ale pravidelné testy sú stále rozumnejšie, než poslať deti do školy bez kontroly,“ hovorí Wagner.

Nákup menej invazívnych antigénových testov už oznámilo aj naše ministerstvo školstva. Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Elena Prokopová v rozhovore pre Postoj povedala, že si vie ich používanie predstaviť, avšak obáva sa odporu spoločnosti voči testovaniu mladších detí.

Skúsenosť z Rakúska však ukazuje, že by to nemusela byť neprekonateľná prekážka.

Navyše nám západní susedia môžu byť inšpiráciou aj pri úvahách o otvorení druhého stupňa základných škôl. Ten funguje v Rakúsku tak, že triedy sa rozdelili na dve skupiny, ktoré sa striedajú po dvoch dňoch s online a klasickým vyučovaním, takže sa nikdy nestretnú. V piatok majú všetci online vyučovanie.

Odporúčame