Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
08. február 2021

Krajniak nadviazal na Nicholsonovú a Veronika Remišová má vážny problém

Krajniak nadviazal na Nicholsonovú a Veronika Remišová má vážny problém

Po dnešnom dni ostáva otázka, či Slovensko neprišlo vlastnou vinou o jednu miliardu eur.

Lucia Nicholsonová, šéfka výboru pre zamestnanosť a sociálne veci v europarlamente, dnes prišla pred novinárov so šokujúcimi informáciami: nešikovnosťou vlády, ktorá nepresunula peniaze z európskeho fondu regionálneho rozvoja, sme mali prísť o jednu miliardu eur. Ako ďalej uviedla Nicholsonová, tieto peniaze mohli byť využité v sociálnom fonde na podporu ľudí, ktorí prišli počas pandémie o prácu, alebo na podporu kurzarbeitu, čo je agenda ministra Krajniaka. Napriek intervenciám Európskej komisie sme do konca minulého roka nič nepodnikli a miliarda je tak fuč.

Dvojka SaS tak na spoločnej tlačovke s Janou Bittó Cigánikovou obvinila vlastnú vládu z diletantstva, pričom útok bol rezortne namierený najmä proti Veronike Remišovej, podpredsedníčke vlády, ktorá riadi MIRRI (ministerstvo pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu).  

Remišovej sa krátko nato na svojom facebooku zastal premiér Matovič: „Zaujímavé, že sa o takom vážnom zlyhaní dámy nezverili najprv rovno Veronike. Zrejme preto, lebo by sa aj niečo dozvedeli o téme, ktorej vôbec nerozumejú. Nerozumiem tomuto neustálemu cigáneniu voči vlastným kolegom.“

Onedlho reagovala nahnevaným statusom aj Remišová: „Lucia Nicholsonová nevie, o čom rozpráva. Neverila som vlastným očiam a ušiam. (...) Vôbec netuším, prečo sa mi neozvala a nespýtala sa ma na veci, ktoré chcela prezentovať na tlačovej konferencii. Veľa by pochopila a neurobila by si hanbu. Ešte na jar minulého roka sme na boj s Covid-19 presunuli 1,1 miliardy z operačných programov.“

Nový drsný konflikt medzi SaS a líderkou Za ľudí má, samozrejme, politický rozmer. Ak tlačovka političiek SaS niekoho potešila, bol to premiér Matovič, ktorý v posledných týždňoch s nechuťou vnímal, ako sa mení dynamika vnútrokoaličných vzťahov. Kým koncom aj začiatkom roka uvažoval, či a kedy vyhodiť SaS z koalície, obsesia celoplošným testovaním ho dostala do konfliktu aj s dovtedy poslušnou Remišovej stranou a mierne sa od neho odtiahol aj Boris Kollár.

Dnešný útok SaS na líderku Za ľudí len potvrdzuje dojem, že liberáli si idú svoju sólojazdu a správajú sa ako opozícia v koalícii, nielen voči Matovičovi, ale voči všetkým.

Ak médiá vykresľujú Matoviča ako zdroj koaličných problémov a čoraz častejšie volajú po jeho výmene, dnešok ukázal, že problém tejto štvorkoalície presahuje osobu premiéra.

Nicholsonovej obvinenie má však najmä vecný rozmer. Remišovej sa dnes síce jasne zastal premiér, dotknutý minister, Milan Krajniak, však na rozdiel od premiéra na svojom facebooku k téme mlčal.

No o 18.00 rozoslalo Krajniakovo ministerstvo redakciám reakciu, z ktorej vyplynulo, že Nicholsonová na tlačovke zrejme nehovorila celkom do vetra. Remišová sa síce hájila realokáciou eurofondov z apríla 2020, Krajniakov rezort však upozorňuje, že reč je o niečom inom: vláda podpredsedníčke uložila, aby do konca augusta predložila ďalší návrh realokácie financií z fondov EÚ. A hoci Krajniak opakovanie žiadal presun peňazí na program „Prvá pomoc", ďalšie peniaze už presunuté neboli.

Krajniakovo ministerstvo ďalej uvádza, že hoci upozorňovalo, že presuny z regionálneho do sociálneho fondu sú možné len do konca roka 2020, „podpredsedníčka vlády opakovane realokácie odmietala s tým, že prepadnutie finančných prostriedkov z fondov nehrozí“.

Rezort práce a sociálnych vecí ešte dodáva, že „celkovo bolo v roku 2020 presunutých z iných fondov (Kohézny, EFRR) na program „Prvá pomoc“ do ESF namiesto 1,3825 mld. eur iba približne 327 miliónov eur“.

Krajniak sa tak vlastne pridal k obvineniu Lucie Nicholsonovej, že sme napriek upozorneniam nenávratne prišli o veľké peniaze z eurofondov v sociálnej agende. V tejto chvíli poznáme len čriepky príbehu, v každom prípade však Veronika Remišová má v najbližších hodinách čo vysvetľovať.

Ilustračné foto TASR – Pavel Neubauer

Odporúčame