Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. február 2021

Prečo je Daniel Lipšic dobrou voľbou

Prečo je Daniel Lipšic dobrou voľbou

Vládni poslanci zverili zápas o spravodlivosť expolitikovi, ktorý má veľa predpokladov, aby to zvládol.

Najskôr si však treba povedať, že minimálne dve námietky proti Danielovi Lipšicovi mali naozaj svoju váhu. Je pravdou, že ako dlhoročný expolitik nebudí dojem nadstraníckej nezávislosti, celé roky zvádzal vyhrotené súboje s dnešnou opozíciou a sľuboval zúčtovanie so smeráckou korupciou a jej zločinnými sieťami. Preto je zjavné, že Robert Fico aj Peter Pellegrini budú odteraz každé vyšetrovanie vo svojich radoch prezentovať ako politickú pomstu Lipšica, Matoviča a spol. Robili by to aj tak, ale teraz to naberie na nových obrátkach a voličom opozície sa to bude veriť ešte ľahšie než doteraz.

Takisto je pravdou, že Lipšic je prepletený osobnými väzbami s dnešnou garnitúrou, premiérom, šéfom SIS aj ďalšími ľuďmi. Nič z toho neplatilo o jeho protikandidátovi Petrovi Kyselovi, ktorý podal na vypočúvaní veľmi presvedčivý výkon, preto pôsobil ako muž, ktorý má viaceré kvality Lipšica a žiadne z uvedených rizík.

Napriek tomu je dobre, že poslanci zvolili za špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Argumenty v prospech toho, aby bol Lipšic zvolený medzi prokurátorskú elitu, zazneli v Postoji už vlani: pri personálnom marazme, akým Slovensko trpí po ére Gašpara, Trnku či Kováčika v polícii či na prokuratúre, by bolo morálnym hazardom, keby sa súčasní vládni politici nepokúsili dostať Lipšica na najvyššie posty v prokuratúre. 

Áno, Lipšic mal v politike veľké ambície. Keď zakladal hnutie NOVA, sníval o tej najväčšej méte, premiérskom poste. Lenže tomu nezodpovedal jeho politický výtlak, ale ani téma spravodlivosti a zločinu, o čom hovoril vždy s najväčšou vášňou.

Počas dlhých rokov v najvyššej politike tak často ukazoval, akoby mal v skutočnosti viac povahu prokurátora než politika – aj to bol dôvod, prečo ho nemali celkom radi v SDKÚ či v rodnom KDH, aj preto sa ťažko robili niektoré kompromisy s mužom, ktorý si zakladal na tom, že odmieta splynúť s bahenným prostredím. Lipšic znervózňoval tým, že často hral na seba, ale súčasne mal priveľa červených čiar.

Svojím charakterom si narobil desiatky nepriateľov nielen v politike, ale aj biznise a justícii. A, naopak, v polícii či na súdoch bolo v tých rokoch najväčšieho marazmu počuť, ako pomermi frustrovaní vyšetrovatelia či sudcovia v súkromí hovoria, že bez politikov typu Lipšic sa v systéme neudeje žiadna zmena.

Po tragickej nehode odišiel Lipšic do advokácie, ale keď aj túto rolu si vnútorne pretransformoval tak, aby bol oveľa viac na strane zápasu so zločinom, nie obhajoby práv tých, ktorí zišli na šikmú plochu.

Svojím dlhoročným pobytom v politike preukázal, že je imúnny voči rôznym pokušeniam a tlakom, ktorým iní neodolali. To všetko dnes vyzerá ako dostatočná záruka toho, že Lipšic sa vymaní z doterajšieho prekliatia topprokurátorov, ktorí svoj úrad neuniesli a prepadali sa v čoraz hlbšom bahne. Od Lipšica sú vzhľadom na jeho minulosť celkom iné očakávania: úspechom nebude to, ak svoj úrad nezneužije, ale to, či ho naplní novým étosom a vybuduje z neho profesne a morálne elitnú inštitúciu.

Špeciálna prokuratúra potrebuje po Kováčikovej ére celkom prevetrať, nadchnúť pre nový prístup, keď sa viacerí prokurátori správali ako pasívni úradníci, ktorí nechcú nič riskovať ani robiť navyše, lebo to napokon od nich nikto nežiada.

Daniel Lipšic má veľa predpokladov, aby v Pezinku postupne zmenil vnútorné nastavenie, priviedol tam nových ľudí z krajských prokuratúr a tlakom zhora pôsobil aj na skvalitňovanie práce vyšetrovateľov. Od prvého dňa sa musí zbaviť starých väzieb aj politických sporov, nasadiť dekórum absolútnej nezávislosti a získať si aspoň elementárnu dôveru tej časti verejnosti, ktorá mu dnes pripisuje zlé úmysly.

Sú ľudia, ktorých takýto nový úrad vnútorne skaličí, aj takí, ktorí sa v ňom stratia, alebo takí, ktorým umožní ukázať svoje najlepšie vlastnosti. Poslanci dnes zvolili muža, od ktorého právom očakávame, že prelomí slovenské prekliatie.   

Daniel Lipšic počas vypočutia pred Ústavnoprávnym výborom NR SR 1. februára 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
 

Odporúčame