Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
30. december 2020

Otázniky nad Lučanského samovraždou

Otázniky nad Lučanského samovraždou

Policajný exprezident Milan Lučanský zomrel. Kvôli jeho samovražde dnes odstúpil šéf väzníc. Opozícia žiada aj hlavu ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej.

Tá vo funkcii zostáva, sľúbila však zriadenie vyšetrovacej komisie aj so zastúpením opozičných strán. Je to správny krok, pretože nad tragédiou v prešovskej väznici naozaj visí niekoľko otáznikov.

Opäť sa vynára otázka, čo sa stalo pred dvoma týždňami, keď sa Lučanský vo väzení zranil. Už vtedy sa špekulovalo aj o možnom samovražednom pokuse, ale vyšetrovanie sa uzavrelo s tým, že bývalý policajný šéf si ublížil pri cvičení. Túto verziu následne verejne prezentovali aj ministerka spravodlivosti a nový generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Udalosť z utorka, keď sa Lučanský obesil na teplákovej bunde, vracia do hry možnosť, že aj za jeho predchádzajúcim zranením mohla byť snaha zobrať si život. Posilnilo sa tak podozrenie, že vtedajší incident nemuseli justičné autority vyhodnotiť správne a neprijali adekvátne opatrenia. Určite to je vážna vec, hodná dôkladného prešetrenia.

Ďalším otáznikom je, prečo bol Milan Lučanský v cele sám. Zranil sa za nie celkom jasných okolností a následne absolvoval psychologické a psychiatrické vyšetrenia. Aj keď tie podľa vedenia väzníc u neho samovražedné sklony nepotvrdili, už samotný fakt, že bol v cele pravidelne monitorovaný, nasvedčuje tomu, že obava z jeho samovraždy tu predsa len existovala.

Potom sa však dá pýtať, prečo policajný exprezident nemal v cele spoločnosť, čo by bolo najlepšou prevenciou, aby si nesiahol na život.

Milan Lučanský mal ako bývalý vysoký policajný funkcionár, ktorý bol obvinený z vážnych trestných činov, čeliť riadnemu súdnemu procesu. Navyše mohol byť dôležitým svedkom aj v iných kauzách.

Preto ak existoval čo i len náznak obavy, že si chce siahnuť na život, kompetentní mali urobiť všetko preto, aby tomu zabránili.

V tejto chvíli nemá zmysel šermovať silnými vyjadreniami o čejkoľvek demisii. Ale ak by vyšetrovanie preukázalo, že justičné a väzenské autority už pri posúdení jeho prvého zranenia zlyhali a následne riziko samovraždy ďalej podcenili, napríklad umiestnením na samotku, téma politických dôsledkov by sa stala plne legitímnou.

Foto: TASR/Jakub Kotian

Odporúčame