Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
17. december 2020

Labilný premiér a málo empatický minister

Labilný premiér  a málo empatický minister

Premiér Igor Matovič dnes vo veľmi emotívnom vyjadrení vyzval ministra Richarda Sulíka, aby podal demisiu. Najlepšie ešte do Vianoc.

Urobil tak, keď v jeho rozhovore pre Rádio Expres prišlo na tému obstarávania antigénových testov. Sulík na to reagoval, že Slovensko má teraz väčšie problémy, ako riešiť citové rozpoloženie Igora Matoviča.

Príčiny gradovania sporu medzi Matovičom a Sulíkom už začína byť ťažké analyzovať. Chýba racionálny politický základ, čitateľné motívy a ciele. Konflikt sa už natoľko posunul do sféry psychológie, že to pre každého komentátora začína byť klzká pôda.

V každom prípade, keď dáme bokom emócie, platí toto: Sulík ako minister zjavne stráca dôveru premiéra, ale nezdá sa, že by mu to nejako zvlášť prekážalo. Aspoň z jeho reakcie vyplýva, že sa z tejto skutočnosti žiadne zásadnejšie politické dôsledky vyvodiť nechystá.

Pokiaľ teda tento Matovičov emocionálny výbuch zostane len vo forme výzvy, tak to nemusí mať žiadne dramatické politické následky. Taká obyčajná koaličná prestrelka. V čase, keď všetci čakajú, že politici venujú všetku svoju energiu na to, aby krajinu previedli krízou s čo najmenšími škodami, však úplne zbytočná a kontraproduktívna.

Ak si však premiér naozaj nedokáže predstaviť ďalšiu spoluprácu s ministrom hospodárstva, má v rukách aj silnejšie nástroje, ako je výzva. Môže navrhnúť Sulíkovo odvolanie. Tento krok by už mal závažnejšie politické dôsledky.

Znamenal by odchod SaS z vlády. Pretože SaS, to je Richard Sulík. V takomto prípade by Matovičova vláda mohla pokračovať ďalej, ale stratila by ústavnú väčšinu. V parlamente by mala 83 poslancov, ale jej fungovanie by sa stalo veľmi závislé od strany Za ľudí. Tá síce nemá veľký záujem na predčasných voľbách, ale je vnútorne dosť rozháraná, takže by to bol spojenec komplikovaný a neistý. Nehovoriac o tom, že časom by sa mohol začať drobiť aj početný poslanecký klub OĽaNO.

Pre Matoviča skrátka vyhrocovanie tohto sporu nemá z dlhodobého hľadiska dobrú koncovku. Len je otázne, či v týchto dňoch dokáže nad tým rozmýšľať s chladnou hlavou.

Problémom však nie je len labilný premiér. Richard Sulík si v ostatnom čase začal až priveľmi užívať polohu hovorcu ľudí, ktorí nesúhlasia so sprísňovaním protiepidemických obmedzení. Politicky mu to funguje. Žiaľ, často aj na úkor zmyslu pre širší záujem a empatie k názorom a obavám iných.

Pokiaľ ide o vyústenie tejto predvianočnej búrky, tak najpravdepodobnejším scenárom je, že Richard Sulík sám neodstúpi a Igor Matovič návrh na jeho odvolanie nepodá. Čiže koalícia bude pokračovať v doterajšom zložení.

S labilným premiérom aj málo empatickým ministrom.

Foto: TASR/Jakub Kotian

Odporúčame