Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
11. december 2020

Samit EÚ: Koniec sporu, v ktorom sme Poľsko a Maďarsko mali podporiť

 Samit EÚ: Koniec sporu, v ktorom sme Poľsko a Maďarsko mali podporiť

Pat nakoniec včera v Bruseli nenastal. Lídri krajín EÚ sa dohodli na rozpočte EÚ aj na takzvanom koronavírusovom Fonde obnovy.

Poľsko a Maďarsko ich nakoniec nevetovalo a došlo ku kompromisu, ktorý obidve strany prezentujú ako svoje víťazstvo.

Poliaci a Maďari mali problém s podmieňovaním čerpania európskych peňazí politickými kritériami, ako je dodržiavanie princípov právneho štátu. Tento princíp nakoniec zostane zachovaný, ale premiérovi Morawieckemu a Orbánovi sa podarilo čiastočne otupiť jeho ostrie.

Kompromisný návrh nemeckého predsedníctva okrem upresnenia podmienok, za ktorých môžu byť jednotlivé krajiny odstrihnuté od európskych peňazí, obsahuje dva body, ktoré poľský a maďarský premiér prezentujú ako úspech.

Súčasťou kompromisu je, že členské krajiny môžu požiadať Súdny dvor EÚ o preskúmanie nového mechanizmu a kým súd nerozhodne, tento mechanizmus nebude platiť. Čo môže trvať dlho. Poľský premiér už avizoval, že jeho krajina tak určite urobí. Pôvodne mal nový mechanizmus platiť už od januára. Všeobecne sa očakáva, že verdikt unijného súdu by mohol padnúť najskôr v roku 2022 a tak celý mechanizmus môže zostať niekoľko rokov zablokovaný.

Ďalší bod v prospech našich dvoch partnerov z V4 spočíva v tom, že tento nástroj sa nebude môcť uplatniť na akékoľvek princípy právneho štátu, ale len na oblasti, ktoré sa dotýkajú finančných záujmov EÚ. Poľský denník Rzeczpospolita to interpretuje tak, že tento mechanizmus sa uplatní len vtedy, ak členský štát nedokáže čeliť korupcii zameranej na fondy EÚ. Čo je niečo iné ako všeobecné ohrozenie právneho štátu. Presné vykonávacie predpisy má ešte pripraviť Európska komisia.

„Takto koncipovaný kompromis stavia múr medzi všeobecne chápanou zásadou právneho štátu a ochranou finančných záujmov EÚ,“ píše Rzeczpospolita. Práve zneužitie mechanizmu na základe ideologických a iných gumových kritérií bola jedna z vecí, ktorej sa konzervatívne vlády vo Varšave a v Budapešti obávali.

Pokiaľ ide o interpretáciu dohody zo včerajšieho samitu, tak je to jeden z tých kúzelných európskych kompromisov, pri ktorom sa všetci môžu tváriť ako víťazi.

Pekne to vidieť na Poľsku. Ako víťaz sa tvári premiér Morawiecki a PiS, ale aj poľská opozícia, ktorá tvrdí, že vláda v Bruseli prehrala, keďže princíp podmieňovania čerpania eurofondov politickými kritériami sa jej napriek hrozbe vetom nepodarilo zrušiť.

Jediným nespokojným je minister spravodlivosti a líder menšej vládnej strany Solidárne Poľsko Zbigniew Ziobro. Morawieckeho koaličný rival sprava tvrdí, že záruky, ktoré sa Poľsku podarilo vyjednať, sú nedostatočné a zrejme si želal, aby poľská diplomacia konala podľa jeho hesla „veto alebo smrť“.

Morawiecki a Orbán čelili aj v našich médiách kvôli svojmu postoju a hrozbe vetom silnej kritike a obvineniam z nezodpovedného konania. Lenže aký je výsledok.

Poľsko a Maďarsko určite nezvíťazili, ale bez toho, aby sa uchýlili k radikálnym krokom, sa im podarilo minimálne skomplikovať a upratať do jednoznačnejších mantinelov používanie mechanizmu, pri ktorom naozaj existuje riziko jeho zneužitia. Správy Európskeho parlamentu z minulosti, ktoré hodnotili napríklad stav právneho štátu v Maďarsku, plietli pri tom hrušky s jablkami a používali očividne ideologické kritériá, sú dobrým príkladom existencie takéhoto rizika. 

Preto je škoda, že slovenská diplomacia dala v tomto spore od nich našich susedov ostentatívne ruky preč.  

Foto: TASR/AP

Odporúčame