Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
30. november 2020

Jordan Peterson a dve reakcie na plačúcich zamestnancov jeho vydavateľa

Jordan Peterson a dve reakcie na plačúcich zamestnancov jeho vydavateľa

Vtip a irónia sú niekedy najlepšou odozvou.

Minulý týždeň sme na tomto mieste písali, že Jordan Peterson, kanadský psychológ, guru svojpomoci a kritik politickej korektnosti, je po dlhšej prestávke späť na verejnosti. Napísal dokonca novú knihu, ktorá má vyjsť v marci 2021.

No pár zamestnancov príslušného vydavateľstva kritizovalo edičné rozhodnutie svojho zamestnávateľa. Niektorí sa dokonca údajne na stretnutí s vedením rozplakali.

Tieto správy vyvolali v mediálnom priestore veľa reakcií. Vyzdvihnime dve.

Komentátor britského konzervatívneho týždenníka The Spectator sa na tomto mieste pozrel, aké ďalšie knihy z vydavateľstva Penguin Random House by ešte mohli spôsobiť jeho zamestnancom emocionálne zrútenie.

Od Etiky Nikomachovej, ktorej autor, grécky filozof Aristoteles, obhajoval otrokárstvo cez diela Machiavelliho a Nietzscheho až po Hitlerov Mein Kampf. Skrátka, plno zámienok, prečo sa rozplakať alebo aspoň okázalo pohoršiť.

Téme sa venoval aj satirický portál The Babylon Bee. Priniesol článok s názvom: „Zamestnanci, ktorí plakali kvôli knihe Jordana Petersona, boli vyliečení, keď ich prinútili si ju prečítať.“

Fiktívny článok zároveň cituje fiktívneho zamestnanca: „Neuvedomoval som si, koľko času som strávil neužitočným správaním – ako je fňukanie a obviňovanie druhých. Teraz je čas, aby som si dal do poriadku svoj vlastný dom a zušľachtil svoje zručnosti, nech môžem dosiahnuť svoje ciele. Vďaka, Dr. Peterson!“

Ako už bolo povedané, je to len satira. No dať nespokojným zamestnancom povinne prečítať Petersonovu knihu je možno najlepšia rada, akú mohlo vedenie vydavateľstva v tejto situácii dostať. Posolstvo kanadského psychológa totiž spočíva okrem iného v tom, že svet nie je povinný ustupovať pred akýmikoľvek našimi rozmarmi a miesto lamentovania sa máme sústrediť na rozvoj postojov a návykov, ktoré nám umožnia stvárňovať náš osud.

Ilustračné FOTO Pixabay

Odporúčame