Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
29. november 2020

Tak ako Sulík stúpa, tak Kollár padá a Matovič húta, čo ďalej

Tak ako Sulík stúpa, tak Kollár padá a Matovič húta, čo ďalej

Dnešný prieskum Focusu potvrdzuje trendy, ktoré odštartovali v priebehu leta.

Ešte na jar sa zdalo, že Sme rodina má z koaličných strán azda najväčší potenciál rastu – Boris Kollár prežil volebný uragán OĽaNO, ktorý vymietol s PS/Spolu a KDH, vyhnal Kisku z politiky a Sulíka obral o polovicu voličov oproti roku 2016. Kollár si zaistil silné postavenie v novej vláde, pozicionoval sa ako sociálne svedomie koalície s tým, že nedopustí rušenie Ficových sociálnych istôt a začiatkom leta mala Sme rodina v prieskume Focusu okolo 13 percent.

Kollár so svojím dvorným ideológom Milanom Krajniakom namixovali zmes sociálno-konzervatívneho populizmu, ktorý mal dobré predpoklady, aby dlhodobo fungoval. Problém bol, že voliči strany – teda najmä jej voličky – boli viac než na ideológiu viazaní na osobu Borisa Kollára. Prvý efekt sa dostavil hneď po tom, čo vznikol Hlas-SD, stačil Pellegriniho fešácky úsmev a Sme rodina prišla o celý povolebný prírastok. Ďalší problém nastal, keď strana, ktorá do volieb zbierala protestné hlasy, sa v boji s pandémiou zliala v jednom obraze s čoraz nepopulárnejším premiérom. Tomu ešte nasadil korunu minister práce a sociálnych vecí Krajniak, ktorý sa počas prvých testovacích víkendov producíroval v maskáčoch a používal prestrelené prirovnania o druhom SNP.

6,1 percenta, ktoré teraz nameral kollárovcom Focus, už Sme rodina pomaly radí na úroveň mimoparlamentných PS a KDH – a to ešte agentúra nestihla zachytiť aféru s Kollárovým nemocničným papalášstvom.   

Samozrejme, tento prepad popularity nebude mať bezprostredný mocenský dopad. Kollár ostáva pre Matoviča naďalej kľúčovým spojencom, keďže kontroluje 17 poslancov. Aj v SaS a Za ľudí tušia, že o budúcom generálnom prokurátorovi rozhodne dohoda Matoviča s Kollárom, ktorí vedia spolu vyskladať 70 poslancov (hoci Matovič si nemôže byť istý každým hlasom z OĽaNO) a na presadenie kandidáta im teoreticky postačuje len jeden ďalší koaličný poslanecký klub, respektíve aspoň jeho polovica.

Lenže ak vzostup Sulíka a pokles Kollára nie sú momentkou, ale trvalejším trendom, prinesie to do koalície novú dynamiku a napätie. Matovič stavil po voľbách na spojenectvo s Kollárom a dvom menším stranám dával ostentatívne najavo, že sú iba do počtu. Namiesto upevňovania štvorlístka, čo malo byť v náplni premiéra-moderátora, si Matovič svojím správaním budoval vnútrokoaličnú opozíciu. Kiskom opustení Za ľudia sú nemohúci a nevedia z toho ťažiť, no Sulík tento priestor vyplnil – a to aj svojím občas lacným kaskadérstvom, keď kritizoval niektoré nevyhnutné pandemické opatrenia.  

A čo je pre Matoviča ešte horšie, kým Kollára vysáva sčasti Pellegrini, februároví voliči OĽaNO sa v uplynulých mesiacoch masívne popresúvali k SaS. Ak chce teda premiér vládnuť a najmä dovládnuť celé volebné obdobie, musí opustiť svoj doterajší mód, keď si svoj koaličný štvorlístok rozdelil na strategického partnera a zvyšných fackovacích panákov.  

Foto TASR -Jaroslav Novák

Odporúčame