Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. november 2020

Kaliňákova policajná elita v putách, z búrky sa stáva uragán

Kaliňákova policajná elita v putách, z búrky sa stáva uragán

Skúsme si predstaviť, ako sa dnes cítia Robert Fico a Robert Kaliňák.

V Európe asi sotva nájdeme krajinu, kde by sa stalo niečo podobné: už dva týždne je väzobne stíhaný špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, dnes polícia zadržala bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, bývalého riaditeľa NAKA Petra Hraška, bývalého riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera aj exriaditeľa Národnej finančnej jednotky Bernarda Slobodníka, k tomu ešte prirátať bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa, ktorý je vo väzbe od septembra.

Obvineniu zo založenia zločineckej skupiny a ďalších závažných trestných činov tak čelí už celá policajná elita z Kaliňákovej éry.

Samozrejme, žijeme v právnom štáte, takže v tejto chvíli je nevyhnutná istá zdržanlivosť: taký Krajmer už bol pred dvomi mesiacmi zadržaný a onedlho prepustený bez obvinenia, uvidíme, čo bude nasledovať teraz.

Ale to, čo sa práve deje, je policajná revolúcia, akú Slovensko vo svojej doterajšej ére nezažilo.  A pritom stačilo len zopár zmien, aby sa spustili mimoriadne veci. V prvom rade, ak tu bola istá skepsa v súvislosti s menovaním Petra Kovaříka za policajného prezidenta, v tejto chvíli určite platí, že Kovařík si robí svoju prácu: správa sa ako vrcholný manažér policajného zboru, ktorý garantuje jednotlivým vyšetrovacím tímom NAKA nezávislosť.

Ďalším pozitívnym signálom je, že motorom akcií, ktoré teraz NAKA uskutočňuje, nie je len jeden ťahúň, ale zodpovednosť je rozložená na viacerých vyšetrovateľov, ktorí postupujú autonómne. Určite ich zmobilizovalo aj vedomie, že sa pripravovala vražda jedného z nich, do ktorej mal byť nejakým spôsobom zapletený aj sám Makó, pričom Dušan Kováčik to mal kryť. Jednoducho, už to zašlo priďaleko, veľmi priďaleko, aj preto je teraz aktivita NAKA taká robustná. Nová akcieschopnosť je aj zásluhou menších zmien v rámci špeciálnej prokuratúry, kam prišli v posledných mesiacoch noví, aktívni prokurátori, ktorí sú oporou vyšetrovateľov NAKA.

Je pravdepodobné, že táto robustnosť prinesie ďalšie šokujúce zatknutia: viacerí zo zadržaných či stíhaných už začali spolupracovať, výpovede Jankovskej, Makóa či Slobodníka (a ďalších, ktorí si ešte len zrátajú, že mlčať nie je vždy zlato) rozkývu celý skorumpovaný systém, ktorý tu roky budovala verchuška Smeru.  

Robert Fico už zvolal tlačovku a vieme odhadnúť, čo asi bude hovoriť. Slučka sa sťahuje.

Na snímke Robert Kaliňák, december 2018, foto TASR – Jakub Kotian

Odporúčame