Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. október 2020

Extrémne fungujúce premeny aj výzva pre hlavného hygienika

Extrémne fungujúce premeny aj výzva pre hlavného hygienika

Nemám rada reality šou. Pripadá mi, že takmer vždy ide len o zneužívanie ľudí, ktorí sú v ťažkej situácii alebo chcú pritiahnuť na seba pozornosť. Ale sú aj výnimky.

Reality šou Extrémne premeny, ktorých druhú sériu vysiela aj v týchto týždňoch Markíza, považujem za užitočný a dobrý program. V prvom pláne učí ľudí chudnúť. A obezita je v týchto časoch kritickou diagnózou. Vieme, že obézny štyridsiatnik je oveľa zraniteľnejší na Covid-19 ako vyšportovaný šesťdesiatnik. A tých obéznych ľudí je u nás veľa. Mnohí si so svojou obezitou nevedia dať rady. Prečo tomu tak je – to vidíme názorne práve v markízackej šou.

Iste, ľudia, ktorí do tohto programu idú, strácajú svoje súkromie, musia odhaliť svoje neforemné telo, svoje emócie, svoje zlyhania, svoje rodinné či partnerské problémy, zlozvyky, nedostatky. Je to kruté, občas strašne kruté. Až si hovoríte: stálo im to za to? Lenže títo ľudia sú zväčša totálne na dne, hrozia im vážne choroby aj predčasná smrť. A nemajú silu vytiahnuť sa z toho sami. Aj preto strpia všetko to odhaľovanie a totálnu stratu súkromia. Hrajú hop alebo trop.

Hovorí to aj čosi o tejto dobe, že poslednou záchranou pre ľudí v ťažkom zdravotnom aj psychickom stave je komerčná televízia a jej program zhora-zdola napchatý reklamou. Áno, je to čisté zúfalstvo ísť chudnúť do telky, aby ťa videli státisíce ľudí. Ale je jasné, že viacerí z tých, ktorí sa prihlásili a absolvovali to, už iné východisko nevideli. A povzbudzujúce je, že väčšina zúčastnených to dala, schudla a naučila sa normálne fungovať, neriešiť problémy jedlom. Účasť v reality šou možno oľutovali tí, ktorí to nedokázali a ich zlyhanie si pozreli tisícky divákov. To je riziko podnikania s komerčnou televíziou, do ktorého však človek vstupuje dobrovoľne.

Ale väčšina naozaj schudla. Prišli síce o súkromie, zverejnili svoje traumy, ale zachránili si život. A stali sa pre mnohých ľudí inšpiráciou. Program má silný výchovný moment. Iste, musí v ňom byť aj zábava, aj žmýkanie emócií, lebo bez toho reality šou nefunguje. Ale v tomto prípade považujem spoločenský benefit či spoločenské dobro, ktoré program prináša, za podstatnejšie. A dúfam, že diváci, ktorí nevedia schudnúť, veľa vecí pri pozeraní toho programu pochopia. Že nestačí menej jesť a veľa cvičiť.

Lebo za prejedaním sa sú zvyčajne vážne problémy: zlý vzťah s rodičmi, týranie partnerom, závislosti, komplikovaný vzťah s otcom, zranenia z detstva, synova závislosť na obetavej matke, ktorej chýba partner, nedôvera v seba, samota, neschopnosť osamostatniť sa, prijať zodpovednosť...

Všetky tie notoricky známe problémy zrazu vidíte pred sebou a vidíte ľudí, ktorí tieto nevyriešené traumy riešia prejedaním sa. A nemusíte byť ani veľmi bystrý, aby ste to všetko pochopili, lebo to dostanete priam predžuté na tanieri.

Kľúčová je v tomto programe osoba trénera Maroša Molnára a jeho prirodzená empatia kombinovaná s láskavou prísnosťou. Veríte mu, že má rád ľudí, že im chce pomôcť. Nerobí to pateticky, je nevtieravý, civilný, ale funguje mu to.

Tak, ako to veľmi zafungovalo Čechom, keď našli kuchára Zdeňka Pohlreicha, ktorý vedel nielen variť, ale aj pátrať po tom, prečo sú české reštaurácie často také ukrutne zlé. A často zistil u kuchárov či majiteľov reštaurácií podobné veci ako Maroš Molnár – nefunkčné rodinné vzťahy, psychické problémy, závislosti, nedôveru v seba a strašnú nepoctivosť...

Dobrá reality šou sa dá postaviť len vtedy, keď takéhoto ťahúňa – kuchára či trénera - nájdete. TV Joj sa pokúsila Extrémnym premenám konkurovať a neuspela. Chýbal presne ten ťahúň, ktorému uveríte, že nešiel do šou len preto, aby získal slávu, peniaze, renomé, ale najmä preto, že chce ľuďom pomôcť. Molnárovi to veríte.

A ešte perlička: pribúda hlasov, aby tento empatický tréner pomohol aj hlavnému hygienikovi Mikasovi. Bolo by totiž z hľadiska osvety a verejného zdravia určite lepšie, keby hlavný hygienik nebol obézny.

A ako Molnár reagoval na tieto hlasy? Takto: „Píšete mi, aby som pána Mikasa zobral do Extrémnych premien. Ale to nemôže vychádzať z vás, musí to chcieť on sám, urobiť premenu. Hlavne by nemal zakazovať šport. Povzbudzuje imunitu, drží nás sviežich, neupadáme do depresie. Naše deti musia športovať, ak nechceme podporovať obezitu. Ja som otvorený každej výzve. Som odhodlaný pomôcť aj pánovi Mikasovi."

 

Záber je z Extrémnych premien, ktoré sa vysielali v stredu tento týždeň. Bol to jeden z najsmutnejších dielov bez happy endu. FOTO - TV Markíza

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame